Karanlık Oda

Mimarlık camiası tarafından Santiago Calatrava'nın memleketi ve şaheserlerinin uygulama alanı olarak bilinen Valencia sokaklarını arşınlıyoruz bu ay...

Daha önce de pek çok kez 'Karanlık Oda'da fotoğraflarıyla yer alan Mehmet Akça, bu sefer Budapeşte, Bratislava, Prag, Viyana ve Münih sokaklarından kadrajladığı 'an'larla 'Karanlık Oda'da.

Karanlık Oda, Mehmet Akça'nın gözünden, kendi ifadesiyle "Avrupa'nın motorlu kara taşıtlarına izin verilmeyen tek ve ilginç şehri" Venedik sokak ve kanallarında geziniyor.

Her insanın hayatında bir dönüm noktası vardır derler, ben dönüm noktamla biraz erken karşılaştım galiba. Hayat görüşümü, mimarlık anlayışımı, insan ilişkilerimi bambaşka boyutlara taşıyan yer İspanya'dır.

Her şehrin bir hikayesi var derler, Mardin için bu geçerli değil. Mardin'in birçok hikayesi var. Orada yaşayan için de, yolu zamanın birinde Mardin ile kesişmiş insan için de bu böyledir.

Bu sene 'IDW Projects' adı altında gerçekleşen İstanbul Tasarım Haftası; tarihi mekanı Eski Galata Köprüsü’nün trafiğe açılması nedeniyle kendine yeni güzergah belirledi.

Türkiye'de gezilmesi, görülmesi gereken yerler listesinize mutlaka eklemeniz gereken Divriği Ulucamisi ve Şifahanesi'ni henüz ziyaret etmediyseniz, kameramıza yansıyan görüntüler ile ısınma turuna başlayabilirsiniz.

Kafkasların Las Vegas'ı olma yolunda ilerleyen Batum, büyük inşaat projeleriyle kendini yeniden inşa ediyor. Karanlık Oda, sınırın öte tarafına göz kırpıyor.

Karadeniz'in popüler tur operatörlerinden birinin savunduğu gibi; Karadeniz, 'bir kere gidip, Karadenizli olarak döndüğünüz' bir coğrafyayı betimliyor.

Albeniz Tuğçe Ezme, 'Hayat, siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir' düşüncesini benimsemiş insanların ülkesi olarak tanımladığı Meksika'yı fotoğraflamaya Tajin, Teotihuacan Piramides ve Tula ile devam ediyor.