İstanbul'daki Kentsel Dönüşüm Bölgeleri; Kırmızı Başlı Horozun Katilini Bulmak!

Filiz YAVUZ / 09 Nisan 2010
Foto muhabiri Fatih Pınar da “ulus devlet kavramını sorgulatacak kadar politik” diye tanımladığı “kentsel dönüşüm meselesi” için ünlü halk hikayesine atıfta bulunarak 'kırmızı başlı horozun katilini bulun' diyor.

"Eski zamanlarda sessiz ve sakin insanların yaşadığı bir köy varmış. Ama bir gün birileri, köyün kırmızı ibikli, kırmızı başlı güzel horozunu öldürmüş. Olayı duyanlar, 'Yazık oldu, sevimli bir horozdu' demişler, ama çok da aldırmamışlar. Sadece köyün yaşlı ninesinin tepkisi çok farklı olmuş. Feryat figan 'Kırmızı başlı horozun katilini bulun' diye herkese seslenmiş. Ama 'Ne çok gürültü yaptı bir horoz için!' demişler. Kısa bir süre sonra da köydeki kınalı kuzuyu öldürmüşler. Köylü ona olayı anlatıp ne yapmak gerektiğini sorunca 'Kırmızı başlı horozun katilini bulun' demiş. 'Nine bunadı herhalde' demişler, 'ölen bir kuzu'. Sonra sarı öküz katledilmiş. Köylü yine nineye fikrini sormuş; o yine 'Kırmızı başlı horozun katilin bulun' demiş. Sonra doru tay öldürülmüş, köylüler öfkeyle 'Artık bu kadarı da fazla!' demişler ve doru tayı öldüreni bulmaya çalışmışlar. Ancak onlar doru taydan bahsederken daha büyük bir felaket yaşanmış ve köyün bir delikanlısı öldürülmüş. Onu da başka cinayetler izlemiş. İnsanlar öldürülürken her seferinde nine, 'Kırmızı başlı horozun katilini bulun' diyormuş…"

Bekir Berat Özipek'in 'Anlayış' dergisinde aktardığı, Yıldırım Türker'in ise ondan alıntılayarak Radikal'de yazdığı her kelimesi demirden ağır bu halk hikâyesindeki gibi, on iki kentsel dönüşüm alanı hakkında foto-röportajlar hazırlayan foto muhabiri Fatih Pınar da "ulus devlet kavramını sorgulatacak kadar politik" diye tanımladığı "kentsel dönüşüm meselesi" için 'kırmızı başlı horozun katilini bulun'  diyor. Pınar öncelikle "Süleymaniye'yi, Kumkapı'yı, bu mahalleleri kim, ne için bu hale getirdi?" sorusunun cevabını istiyor. Köyleri boşaltıldığı için göçe mecbur kalan insanların, yıkılmak üzere olduğunu bile bile neden o harabelerde yaşamaya devam ettiklerini soruyor. İnsanların neden sokağa atıldığını soruyor… Kumkapı'da artık neden bir tane bile Türkiyeli Ermeni'nin yaşamadığını soruyor…

Çünkü Pınar'a göre tıpkı hikâyedeki gibi, ancak bu sorulara cevap verildiğinde, bu yakıcı sorunlara çözüm bulunabilir!

Her alt başlık altında, Fatih Pınar'ın o mahalle ile ilgili videoları bulunmaktadır.

Fatih Pınar'ın Tarlabaşı fotoğrafları için ilerleyiniz.

Fatih Pınar'ın gözünden kentsel dönüşüm bölgeleri...
Fatih Pınar hakkında
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :