Ytong Yarışması Kazananları Marsilya Mimarlığını Keşfe Çıktı

mimarizm.com / 14 Eylül 2015


Jüri üyeleri Aydan Volkan, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Prof. Dr. Güzin Konuk, Nükhet Demiren ve Ömer Kanıpak, ödüllü yarışmacılara gezide rehberlik ettiler.


Türk Ytong'un düzenlediği "20 Yıl Sonra Ben Buradayken" konulu Mimari Fikir Yarışması'nda kazanan dört projenin ekip üyeleri, jüri üyeleri ile birlikte mimarlık ve sanat deneyimlerinin paylaşıldığı özel bir geziyle ödüllendirildi.

Gezide MUCEM, Le Corbusier'nin Marsilya Unité d'Habitation binası ve Aix en Provence Bölgesi'nde bulunan Château la Coste'u da ziyaret eden katılımcılar, dünyaca ünlü mimar ve sanatçılar tarafından tasarlanan pek çok eseri yakından görme fırsatı yakaladı.Bilgiye ve yeniliğe açık projeleriyle tanınan Türk Ytong tarafından düzenlenen 2015 Ytong Mimari Fikir Yarışması , "20 Yıl Sonra Ben Buradayken" başlığıyla hayata geçirildi. Sürdürülebilirlik ve insan odaklı tasarımlardan vazgeçmeden, geçmişten günümüze mimari yapının olumlu ya da olumsuz değişimlerinin sorgulamasını ve gelecekteki sosyal, teknolojik, mimari yapının bugünden ele alınıp tartışılmasını hedefleyen yarışma ile katılımcılar, kendi deneyimledikleri bir mekân için 20 yıl sonrasına dair öngörülerde bulundular.


Geleceğe ışık tutan proje

Yarışma sürecini ve başvuruları değerlendiren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güzin Konuk mimarlık ortamına yeni bir platform yaratabilmek amacıyla düzenlenen yarışmaya katılan projelerin düşünsel kalitesinin ve kentsel mekânla güçlü bağlar kurabilmiş olmasının önemli olduğunu belirtti. Konuk, "Sürdürülebilirlik ve insan odaklı yaklaşımlarda güncelin yakalandığı ve geleceğe ilişkin tartışmaların başarıyla projelendirildiği başvurular aldık. Katılımcıların yeşil ve kentsel tarım ile bağlantılı kültürel yenileşmeye açık, yenilikçi sosyokültürel mekân çözümleri bizleri de heyecanlandırdı. Bu anlamda özellikle genç mimarları ve mimar adaylarını disiplinler arası tartışmak ve üretmek adına bir araya getirmiş olmaktan da mutluluk duyuyoruz" dedi.

Katılan projeleri değerlendiren ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, projelerde çevre ve enerji sürdürülebilirliği ile sosyal yaşamın sürdürülebilirliğine yönelik duyarlılığın dikkat çektiğini, mevcut durumun aşındırıcı ve olumsuz etkilerine karşı eleştirel bir duyarlılık ve tavır sergilendiğini ifade etti.

Ülkedeki gündelik, ekonomik, politik hayatın baskısının projelere de yansıdığına dikkat çeken Masa Mimarlık ve Yerçekim Kurucusu Ömer Kanıpak, katılımcıların gelecekle ilgili, teknolojiye çok daha bağımlı, sosyal yapının daha zor ve olumsuz koşullara evrilmesi halinde çevrenin de olumsuz etkilendiği resimler çizdiklerini söyledi.

Yarışma sayesinde genç mimarların algılarının mesleklerinin ötesindeki olay ve durumlara da açık olduğunu görebildiklerini söyleyen Kreatif Mimarlık Kurucu Ortağı Aydan Volkan, genç mimarların ve mimar adaylarının sahip olduğu fikir çeşitliliğinin, zengin bakış açısının ve güçlü ifade tekniklerinin mimarinin geleceği adına mutlu edici olduğunu belirtti.

Türk Ytong Yönetim Kurulu Üyesi Nükhet Demiren ise "Ytong Mimari Fikir Yarışması ile genç mimarlar ve mimar adaylarına disiplinler arası bir tartışma ve fikir üretim ortamı sunmak bizleri heyecanlandırıyor. Yarışmamızın ödül gezisi olan Marsilya seyahatimizin, değerli jüri üyelerimizin yorumu ile gezdiğimiz önemli mimarlık eserlerinin, hepimizin ufkunu bir kat daha açtığını görmek mutluluk verici. Tüm katılımcılara ve jürimize değerli katkıları için teşekkür ediyoruz." dedi.Yarışma jürisinin 77 proje arasında yaptığı değerlendirme sonucunda eşdeğer ödüle değer bulunarak, Marsilya gezisi kazanan ekipler şöyle sıralanıyor:

14992 Rumuzlu Proje:  
Merve EFLATUN – Mimarlık Öğrencisi / İstanbul Teknik Üniversitesi
Yasin ULUTAŞ – Mimarlık Öğrencisi / İstanbul Teknik Üniversitesi
Tamar GÜRCİYAN – Mimarlık Öğrencisi / İstanbul Teknik Üniversitesi

32183 Rumuzlu Proje: Mertkan GÜNASLAN – Mimarlık Öğrencisi / Kocaeli Üniversitesi
                                        
65280 Rumuzlu Proje:
Hülya ORAL – Mimar / İstanbul Teknik Üniversitesi
Erhan KARAKOÇ – Mimar / İstanbul Teknik Üniversitesi

82797 Rumuzlu Proje:
Nergis KAHRAMAN – Mimar / Yıldız Teknik Üniversitesi
Emre ENGİN – Mimar / Yıldız Teknik Üniversitesi

"Ytong Akademi" çatısı altında düzenlenen yarışmada ödül kazanan projeleri buradan  inceleyebilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :