Tuncer Çakmaklı, Ytong ile Venedik Bienali'nde

mimarizm.com / 21 Mayıs 2014

Uluslararası Ytong, dünyanın en önemli güncel sanat ve mimarlık etkinlikleri arasında sayılan Venedik Bienali'nde bu yıl, Türkiye'den mimar Tuncer Çakmaklı'nın tanıtım sponsoru oldu. Global Art Affairs (GAA) Vakfı'nın davetlisi olarak Palazzo Bembo'da üç tasarımını sergileyecek olan Çakmaklı'nın eserleri, 22 Kasım'a kadar ücretsiz görülebilecek.


Türk mimarlığının deneyimli isimlerinden Tuncer Çakmaklı, 07 Haziran - 22 Kasım 2014 tarihleri arasında Venedik'te gerçekleştirilecek 14. Uluslararası Mimarlık Bienali 'nde, Palazzo Bembo'da üç farklı eserini sergileyecek.

Uluslararası Ytong desteğinin yanında, TC Tanıtma Fonu desteği ve TC Dış İşleri Bakanlığı himayesinde gerçekleşecek serginin temasını, Venedik Mimarlık Bienali'nin ana teması olan 'Mimarlığın Temelleri - Fundamentals' bağlamında, 'Zaman-Mekan-Varoluş' olarak tanımlayan Çakmaklı, bienalde; ticaret, yaşam alanı ve inanç kavramları altında birer proje sergileyecek.

Tuncer Çakmaklı 'ticaret'i; Bursa'da bulunan hal binası ile temsil ediyor. Bu fütüristik yapı, yüksek tonozlu alanları ile geleneksel çarşıları anımsatırken, Orta Asya'nın eski kültürel geleneklerini hem sembolik hem de fonksiyonel olarak günümüze taşıyor.

Ticaret


Almanya'nın geleneksel ahşap strüktürünün gelişmiş olduğu Baden Baden kentinde yeni bir mekansal algı yaratacak 'yaşam alanı'nı ise, aynı zamanda Artı Enerji Evi olarak kendi enerjisini üretecek, sürdürülebilir bir tasarım ile ele alıyor.

'İnanç' temasını özel bir cami projesi ile aktaran Çakmaklı; inanç ve sosyal paylaşımları, yalın bir mekan ile tarihten gelen külliye yapısına yeni bir boyut getirerek sunuyor.İnanç


Ürün performansı ile sektörün öncüsü olan Ytong'a, tasarım ve toplumun kültürel eğitimine verdiği destekten ötürü teşekkür eden Tuncer Çakmaklı, "Ytong özellikle, deprem riski altında olan Türkiye'de, projeler için önemli avantajlar sunuyor. Ytong malzemesinin hafifliği, deprem sırasında yapısal yükleri azaltarak, binanın ve sakinlerinin güvenliğini büyük ölçüde artırıyor" dedi.


                            


2014 Venedik Mimarlık Bienali resmi programının parçası olan Zaman-Mekan-Varoluş sergisi, dünya çapında 40 ülkeden 100'ün üzerinde mimarı ağırlayacak. Çok sayıda atölye çalışması ve etkinliğin de düzenleneceği Palazzo Bembo'daki mimarlık sergisinin, 100 binden fazla ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :