Tarihi Yemişhan Dönüşüm Projesi

Ömer Selçuk BAZ / 01 Mart 2011
Tarihi Yemişhan Dönüşüm Projesi

İlk Yapı, 1885 yılında Halep Valisi Cemil Paşa'nın emriyle gerçekleştirilen Gaziantep Şirehan ve Yemişhan'ın dönüşüm projelerine yer veriyor. Denge Mimarlık tarafından kotarılan tasarım, yan yana oluş ve yapılış amaçlarıyla birlikte düşünülmüş olan bu iki binayı bir otel-restaurant kompleksine dönüştürüyor.Adından da anlaşılacağı üzere yemiş satılan bir hal alanı olarak yapılmış tek katlı tarihi Yemişhan binası ile Şirehan'ın yenileme ve yeniden işlevlendirme projesini Ömer Selçuk Baz aktarıyor:

"Yemişhan, iki farklı taş kullanımı ile inşa edilmiş ve kemerli, çapraz tonozlu, kendine has iç mekanı olan bir yapı. Hemen kuzeyinde yer alan meydan ve açık alanıyla farklı açılardan algılanabilecek nitelikteki Yemişhan, yine yapı ile aynı dönemde gerçekleştirilmiş bir grup lineer taş yapı ile sınırlanır. Şirehan ise kare planı ve kuşatılmış avlusu ile döneminin en büyük avlulu yapısıdır.
"Yapıların yan yana oluş ve yapılış amaçlarına bakılırsa, bir kompleksin parçaları olarak düşünüldükleri anlaşılır. Tasarım kapsamında da Şirehan'ın otele, Yemişhan'ın restoran kompleksine dönüştürülmesi hedeflenmiştir.

"Yemişhan tarihi yapısı ve meydan düzenlemesi ele alınırken yeni, eski restoran yapılarına ve aynı zamanda gelecekte inşa edilecek Şirehan otel projesine servis ve lojistik anlamda destek olabilecek şekilde çözümlenmiştir. Yemişhan meydanı altına kontrollü bir şekilde iki tam bodrum kat ilave edilmiş, bu bodrumlar hem Şirehan avlusunun alt kotlarına bir tünel yardımı ile bağlanmış hem de yeni yapılan restoran yapısına servis verecek şekilde tasarlanmıştır.

"Tasarım, prensip olarak, Yemişhan meydanını tanımlayacak ve Yemişhan ile bağlantı kurabilecek bir "mesnet yapı" kurma fikrinden üretilmiştir. Bu mesnet yapı, tek katlı cam bir örtü ile tarihi yapıya bağlanmıştır, meydan geometrisini karşılayan net bir çerçeve ile de bu boşluğa açılmıştır. Bu çerçeve, karşılığında tarihi referansında bir yapı kitlesi ile tanımlanmış meydanı iz olarak tutan bir saçak ile sonlandırılmıştır.

"Yeni restoran yapısı kısmen iki katlı olarak ve ön kısmında büyük bir galeri ile tasarlanmıştır. Bu yapı, ön cam hattının tamamen açılması ile meydanla tam olarak bütünleşebilir ve meydanın devamı olarak iç mekanın düzenlemesine müsaade eder.

"Projelendirme işleri, Denge Mimarlık tarafından 2008 – 2009 yıllarında şantiye ile neredeyse paralel yürütülmüştür."

Proje Künyesi

Proje Adı:
Tarihi Yemişhan Dönüşüm projesi
Mimarlar: E. Didem Durakbaşa, Ömer Selçuk Baz
Mimari ekip: Volkan Taşkın, Seda Köseer, Aslin Ersan
Ana İşlev: Restoran
Ana Strüktür: Betonarme
Statik Proje: Fonksiyon Mühendislik
Mekanik Proje: KG Mühendislik
İşveren: Tilbe Gıda A.Ş
Proje Yeri:
Gaziantep, Şahinbey Belediyesi
Arsa Alanı: 7000 m2
İnşaat Başlangıcı: Temmuz 2008
Tamamlanma Tarihi: Mart 2009
Kullanım Alanı: 6380m2


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :