'VitrA ile Mimari Keşif' Gezilerinin Son Durağı Berlin'di

mimarizm.com / 09 Ekim 2012

VitrA ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı BİLGİ-MİMARLIK'ın 7 yıldır sürdürdüğü 'VitrA ile Mimari Keşif' projesi kapsamında; Almanya'nın Berlin kentine bir keşif gezisi düzenlendi.

BİLGİ-MİMARLIK Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Bilgin'in koordinatörlüğünde, 31 Ağustos - 7 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen geziye; yüksek lisans programının 12 öğrencisi ile akademik kadronun yanı sıra, atölye yürütücülerinden Doç. Dr. Tansel Korkmaz, Emre Altürk, Selçuk Avcı, İdil Erkol, Burcu Kütükçüoğlu, Nevzat Sayın, Murat Tabanlıoğlu, Şebnem Yalınay Çinici ve Meral Yılmaz katıldı. Gezi katılımcıları bir yandan iki büyük dünya savaşında yok olup giden mimari birikimin izini sürerken, güncel mimari üretimin kayda değer örneklerini inceleme fırsatını da yakaladı.VitrA, geleceğin mimarlarının eğitimine katkıda bulunmak ve çağdaş bilgilerle donatılmalarına zemin hazırlamak amacıyla, yedi yıldır BİLGİ-MİMARLIK ile işbirliği yapıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen 'Dünya Kentleri' dersinde, öğrenciler; modern mimarlık dağarcığına kattığı bina tipleri açısından dünya metropollerini irdeliyor. Konu, yılın ikinci yarısında, VitrA'nın katkılarıyla yapılan mimari keşif gezisiyle derinleştiriliyor; sergi, panel, kitap gibi farklı araçlar kullanılarak zenginleştiriliyor.


Her yıl, tarihsel mirasla güncel dinamikleri bünyesinde barındıran bir kentin seçildiği ders kapsamında; 2006 yılından bu yana Viyana, Chicago, Londra, Amsterdam, Barselona ve Hamburg'a gidildi. Viyana, Chicago ve Londra'yla ilgili birikimler Bilgi Yayınları'ndan çıkan kitaplar aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldı. 'Üç liman kenti Amsterdam, Barselona ve Hamburg' konulu kitabın hazırlıkları ise devam ediyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :