Mekanı Büyük Bir Kokteyl Bardağına Dönüştüren Enstalasyon: 'Alcoholic Architecture'

Gizem ŞAHİN / 13 Ağustos 2015


Bompas & Parr tasarım stüdyosu, lezzet tabanlı deneyim tasarımları, mutfak kültürü araştırmaları, mimari enstalasyonlar ve çağdaş yemek tasarımı alanlarına odaklanan projeler gerçekleştiriyor. Ofisin son çalışması ise Londra'da yer alan Borough Market'te ziyaretçilerin içkilerini yudumlayarak değil sadece nefes alarak 'içmelerine' imkan verecek bir enstalasyonla alışılmışın dışında bir kokteyl barı kurguluyor.
Mekanın tümünü bir kokteyl bardağına dönüştüren enstalasyon, aslında bir 'alkol bulutu'. Ziyaretçiler plastik pançolar içerisinde güçlü nemlendiriciler tarafından aşırı-doyurulmuş havayı içlerine çekerken alkol, akciğerler aracılığıyla (ofisin sitesine göre ise bir kısmı da gözler aracılığıyla) direk kana karışıyor.
Borough Market'te yer alan Alcoholic Architecture enstalasyonu aynı zamanda tarihi bir manastır arazisinin üzerinde yer alıyor. Bira ve likör üretiminde önemli bir role sahip olan keşişlere de bir selam olarak, 18.yüzyılda Fransız Chartreuse keşişlerinin mükemmelleştirdiği Chartreuse likörü, Benedikt keşişi Dom Bernardo Vincelli tarafından 1510'da üretilen likör Benedictine ve yine 1500'lü yıllarında başında Sistersiyenler tarafından ilk defa üretilen Tarppist birası enstalasyona dahil ediliyor.Ziyaretçiler içeride 50 dakika geçirebiliyorlar. Bu süre içerisinde ise soludukları alkol oranı bir bardak kokteyle eşit oluyor. Ek olarak 'likit alkol' tüketmek isteyenler için ise mekanın geleneksel bir barı bulunuyor. Enstalasyon, 2016 yılına kadar ziyaretçilere açık olacak.Fotoğraf:Stefan Braun


Enstalasyon ve yaratıcı stüdyo Bompas & Parr hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Enstalasyonun instagram hesabı için ise tıklayınız.

Bu haber architecturaldigest.com ve alcoholicarchitecture.com internet sitelerinden derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :