Vinero Şarap Üretim Tesisi ve Misafirhane Binası

mimarizm.com / 12 Şubat 2016
Çanakkale'de inşa edilen Vinero Şarap Üretim Tesisi ve Misafirhane Binası projesinin tasarım kararlarını, mimari proje ekibinden Dilgün Saklar ve iç mimari proje ekibinden Cem Sorguç aktarıyor.

Mimari Tasarım - Dilgün Saklar

Yapı, Eceabat’ta Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içinde, bölgedeki geniş üzüm bağları arasında, yapılaşma için izin verilen bir alanda şarap üretim tesisi olarak projelendirilmiş ve uygulanmıştır.

Toplam 16.000 metrekare olan yapı, üretim ve misafirhane olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İki bodrum ve bir zemin kattan oluşan üretim bloğunda, bağlardan toplanan üzümün tesise getirilişinden, şişelenip sevkine kadar olan aşamaları, doğal akış ve düşey dolaşım ilkeleri göz önünde tutularak düzenlenmiştir. Topografyadan, üretimin gerçeklerinden doğan; doğal, çağdaş ve özgün bir mimarlık amaçlanmıştır.

Üretim bloğu ile 25 odalı misafirhane yapısını bağlayan üzeri örtülü iç sokaktan girilen üretim bloğunda, ana giriş holünden başlayan bir dolaşım senaryosu ile fabrikaya gelen ziyaretçilere üretim süreci tanıtılmaktadır. Üretim alanlarının planlamasında içmimaride etkili olması amaçlanan mekânlar tasarlanmıştır. Fermantasyon tankları bölümü ve ana fıçı kavı, ziyaretçinin bütün mekânı kavrayabileceği şekilde dairesel formda tasarlanmıştır.

Üretim bloğunun batısında geniş bir yansıma havuzu bulunmaktadır. Bu havuzun arka fonundaki kavisli cephede yer alan şarap tadım balkonu; iç mekânla dış mekân arasında mimari olarak vurgulanan bir anlatım ile konumlandırılmıştır. Bu mekânda; karşısındaki üzüm bağları ile iç içe hissedilecek şarap deneyimlemesi, tesisteki ziyaretçi dolaşımının son noktası olarak zihinlerde iz bırakacaktır.

Aile bireylerinin ve özel ziyaretçilerin zaman zaman kalabileceği bir misafirhane işveren tarafından istenmiş ve bu yapının Güney Fransa’daki geleneksel şaraphanelerin şatolarına gönderme yapması talep edilmiştir. Bu isteğin; bu şatoların doğrudan benzerini yapmak yerine günümüz mimarisi içinde çağdaş bir yorum ile gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır.

* İç mimari proje metni için bir sonraki sayfaya geçiniz.


Vinero Şarap Üretim Tesisi ve Misafirhane Binası - Fotoğraflar - Resim Galerisi

Vinero Şarap Üretim Tesisi ve Misafirhane Binası - Proje Çizimleri - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :