Her Haftaya Bir Etkinlik Sığdıran Kent; Berlin

Duygu KABAN / 28 Eylül 2012

abc – art berlin contemporary ve Preview Berlin Art Fair gibi önemli sanat kurumlarının işbirliğinde gerçekleştirilen Berlin Sanat Haftası, 11 - 16 Eylül 2012 tarihleri arasında yeni yüzüyle ziyaretçilerini ağırladı.Berlin'deki öncü çağdaş sanat oluşumları tarafından yıllardır düzenlenen forumun bu seneki katılımcıları ise; Akademie der Künste, Berlinische Galerie, C/O Berlin, Haus der Kulturen der Welt, KW Institute for Contemporary Art, Nationalgalerie, Verein der Freunde der Nationalgalerie, Neuer Berliner Kunstverein [n.b.k.] ve Neue Gesellschaft für Bildende Kunst [NGBK] e.V. oldu.

Moda Haftası , Müzik Haftası , Yeşil Hafta gibi çeşitli konuların festivalini ya da haftasını rahatlıkla bulabileceğiniz Berlin, Eylül ayının ikinci yarısında çok sayıda sanatçı ve sanatsevere ev sahipliği yaptı. Hafta kapsamında sergiler, konuşmalar, atölyeler ve sunumlar düzenlendi.

Berlin genelinde yüzlerce galeri, istasyon, havaalanı ve sokağın kullanıldığı Sanat Haftası, son dakika partileri ile oldukça keyifli geçti.


Hafta'nın öne çıkanları

Çağdaş ürün tasarımcılarını buluşturan, uluslararası bir tasarım ağı olan DMY; tanınmış sanatçıları, genç sanatçıları, deneysel tasarımları, prototipleri, konsept projeleri bünyesinde barındırıyor. Bu ağın parçası olmak isteyen sanatçılar, her sene düzenlenen DMY Ödülleri 'ne layık olmak için hem birbirleriyle yarışıyor hem de ürünlerini sergileyebilme fırsatı yakalıyor.

Lund Üniversitesi'nin 2012 DMY Ödülü'ne değer görülen "Yesterday Today Tomorrow" projesinde yer alan tasarımlar; insan gücü ile çalışan çamaşır makinesi, ortak mutfak ve yemek saklama ünitesi gibi ilginç prototiplerden oluşuyor. Ödüllü ekip, sergi açılışında bir yemek pişirme etkinliği gerçekleştirdi.


ikono'nun Berlin Art Week 2012 seçkisi.

Berlin Sanat Haftası'nın en önemli sergilerinden biri olan DMY jüri seçkisi, 15 Ekim'e kadar Bauhaus Arşivi / Tasarım Müzesi'nde görülebilecek. Sanat Haftası kapsamında düzenlenen sergilerin bir kısmını da yine Ekim ayının ikinci yarısına kadar ziyaret edilebilecek.  


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :