Türk Mermerinin Zamanda Yolculuğu Milano'ya Taşınıyor

mimarizm.com / 27 Mart 2014

Türk mermeri "geçmiş, bugün ve gelecek" tasarımları ile zamanda yolculuğunu sürdürüyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) de bu yolculuğu "Zaman Boyunca Mermer" konsepti ile tasarım dünyasının kalbinin attığı Milano Tasarım Haftası'na taşıyor. Sergide "geçmiş" Aziz Sarıyer, "bugün" İtalyan mimar ve tasarımcı Fabio Novembre, "gelecek" ise Japon tasarımcı Yoshioka Tokujin tarafından hayata geçirilecek.Aziz Sarıyer sergi için "geçmiş"i yorumladı.


Tasarım dünyasının sabırsızlıkla beklediği Milano Tasarım Haftası'na kısa bir zaman kaldı. Dünyanın dört bir yanından tasarım meraklılarını ve sanatçıları buluşturacak olan bu önemli etkinlik, 8-13 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Anadolu'nun bereketi ve zenginliğini yansıtan Türk mermer ve doğal taşını dünya ile buluşturmayı misyon edinen İMİB, Milano Tasarım Haftası'nda bu yıl da özel bir sergiye imza atacak. Tasarım Haftası'nın seçkin mekânlarından Magna Pars Event Space, Via Tortona'da gerçekleşecek serginin geçmiş yıllarda olduğu gibi büyük ses getirmesi bekleniyor.Fabio Novembre'nin gözünden mermerin "bugün"ü...


İMİB, dünyanın önde gelen tasarım etkinliklerinden Milano Tasarım Haftası'na 2008'den bu yana ünlü tasarımcılar tarafından hayata geçirilen eserlerle katılıyor. Düzenlenen sergilerle Türkiye topraklarının zengin mermer çeşitliliği birer sanat eseri olarak ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.


Zamanın izleriyle şekillenen mermere dair bir 'zaman yolculuğu'

Binlerce yıldır mimarlık ve sanata ilham veren mermerin, zamana meydan okumasından yola çıkan tasarımlar; geçmiş, bugün ve gelecek kurgusu ile özgün eserlere dönüştü. Sert dokusu ile mesafeli bir duruş sergilese de zamanın izlerini içinde barındıran mermer, yeni bir görünüm ve sıcak bir dokunuşla günümüze ve geleceğe uzanıyor.

Tasarıma getirdiği farklı yorumla dikkat çeken İtalyan mimar ve tasarımcı Fabio Novembre, tasarım dünyasında son yıllarda adından çok fazla söz ettiren Japon tasarımcı Yoshioka Tokujin ve Türkiye'nin uluslararası alanda da tanınan en önemli tasarımcılarından Aziz Sarıyer, mermeri yaratıcılıkları ile harmanladı.Yoshioka Tokujin ise mermeri "gelecek" konsepti üzerinden şekillendirdi.


Çalışmalarını Milano'da sürdüren mimar-tasarımcı Erdem Şeker'in küratörlüğünü üstlendiği "Zaman Boyunca Mermer" sergisinde, üç zaman evresi tasarımcılar tarafından birer metafora dönüştürülerek ziyaretçilerle buluşturulacak.

Aziz Sarıyer'in dokunuşuyla geçmişte başlayacak sergi, Fabio Novembre'nin içinde bulunduğunuz zamanla ilgili düşüncesiyle devam edecek ve Yoshioka Tokujin'in geleceğe yönelik öngörüsüyle son bulacak. 
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :