3. Doğal Taş Tasarım Yarışması Ödülleri Dağıtıldı

mimarizm.com / 24 Mart 2014

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB)'in, Türk doğal taşları markasını yaratmak amacıyla düzenlediği 3. Doğal Taş Tasarım Yarışması'nın kazananları açıklandı.

Marka algısında tasarım ve tasarımcının gücüne inanan İMİB'in düzenlediği yarışmaya 570 proje başvurdu. Profesyoneller ve öğrenciler için iki ayrı kategoriden oluşan yarışmada toplam 10 proje, Esma Sultan Yalısı'nda gerçekleştirilen törenle ödüllendirildi.

Profesyonel kategorisinde, merdiven basamaklarıyla doğal taşları bir araya getiren Salih Saygın Deren'in ‘Tırnak' projesi birinci olurken, öğrenci kategorisinde İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Hilal Kurt ‘Dividewall' projesi ile birincilik ödülünü kazandı.


Salih Saygın Deren, Profesyonel kategorisi birincisi


Hilal Kurt, Öğrenci kategorisi birincisi 

İMİB, geleneksel hale getirdiği Doğal Taş Tasarım Yarışması ile Türk mimar ve tasarımcılarına doğal taşı tanıtmayı ve sanayicilerin tasarımın önemini fark etmelerini sağlamayı hedefliyor. Bu doğrultuda gerçekleştirilen 3. Doğal Taş Tasarım Yarışması'nda 10 proje ödüle değer bulundu.

Yarışma kapsamında tasarımcılardan; lobi, otel odası, banyo ve mutfak gibi iç mekanlar ile konut, villa, ofis, otel binası için dış cephe kaplamalarında günlük yaşamda kullanılabilecek tasarımlar istendi. Sınırları genişleyen yarışma, Türkiye ve KKTC ile birlikte Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan'daki tasarımcılara da kapılarını açtı. 570 başvurunun yapıldığı yarışmada 549 proje değerlendirmeye alındı. Profesyonel ve öğrenci kategorilerinde ödüle değer görülenler şöyle sıralanıyor:

Profesyonel kategorisi:

Birinci ödül: Salih Saygın Deren / Proje adı: Tırnak
İkinci ödül: Nazmiye Öztürk / Proje adı: Op
Üçüncü ödül: Tanzer Kantık / Proje adı: Adam&Eve
Mansiyon: Eren Çıracı ve Mevce Çıracı / Proje adı: Parametrik Girişim Yüzeyleri

Öğrenci kategorisi:

Birinci ödül: Hilal Kurt, İTÜ Mimarlık Bölümü / Proje adı: Dividewall
İkinci ödül: Ufuk Pehlivan, YTÜ Mimarlık Bölümü / Proje adı: Kaynak
Üçüncü ödül: Kardelen Alptekin, MSGSÜ İç Mimarlık Bölümü 
Birinci Mansiyon: İbrahim Özen, Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü / Proje adı: Eclipse
İkinci Mansiyon: Aslı Erkun, Rezzan Uçar, Ceren Kiraz ve Betül Ertan, Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü / Proje adı: Pisces
Üçüncü Mansiyon: Sefer Kurtoğlu, Okan Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü / Proje adı: Atm Stone


Ödül Kazanan Tasarımlar:

‘Tırnak' projesi ile bağımsız merdivenlerİMİB'in düzenlediği 3. Doğal Taş Tasarım Yarışması'nda profesyonel kategoride birincilik ödülünü alan Salih Saygın Deren ‘Tırnak' projesiyle kazandı. Merdiven basamaklarıyla doğal taşları bir araya getirirken farklı bir yaklaşım sunmayı amaçlayan çalışmada her merdiven basamağı iki eşit parçaya ayrılmış ve birbirlerini bütünleyecek şekilde konumlandırılmış... Basamağı oluşturan bloklar arasından sızan ışık ise üçgen prizma formundaki blokların bağımsız olarak algılanmasını sağlıyor.

*

Atıl durumdaki doğal taşlar için bir yöntem: ‘Op'3. Doğal Taş Tasarım Yarışmasının ikincisi Nazmiye Öztürk, ‘Op' projesi için bir ürün değil doğal taş materyali için tasarım potansiyelleri kendi içinde saklı olan bir yöntem önerisi geliştirmiş. Op projesi; doğal taş parçalarının epoksi esaslı kimyasal karışım ile birleştirilmesi ve bu yolla elde edilen mermer kütlenin CNC tezgahta şekillendirilmesi olarak özetlenebilir. Bu yöntem, atıl durumdaki doğal taşların geri dönüşümünü de sağlıyor.

*

Adam&Eve ile iç ve dış mekanlarda portatif çözümlerTanzer Kantık'ın ‘Adam&Eve' adlı tasarımı profesyonel kategorinin üçüncüsü oldu. Tasarım Adam&Eve adında modüler iki ana parçadan oluşuyor. Modüler yapısı sayesinde birbiri ile yeterli sayıda birleştirilerek iç ve dış mekanda mimari temelli unsurlar oluşturmaya imkan veren tasarıma, sadece düz yüzeyle kısıtlı kalmamak adına iki adet ara parça da eşlik ediyor.  Adam&Eve hayata geçirilirken tasarımcının oluşturmak istediği form için esnek bir tasarım elemanı olması amaçlanıyor.

*

Doğal taşın akışkanlığına bir davet ‘Parametrik Girişim Yüzeyleri'İMİB 3. Doğal Taş Tasarım Yarışması'nın profesyonel kategorisinde mansiyon ödülünü ‘Parametrik Girişim Yüzeyleri' projesiyle Eren Çıracı ve Mevce Çıracı kazandı. Girişim fizikteki anlamıyla bir ortamdaki farklı dalgaların kesişmesiyle ortaya çıkan desenleri tariflemek için kullanılır. Projeye ilham veren bu fizik olayı bir yüzeyin topolojik altyapısını tanımlamak için kullanıldı. Projenin hedefi akışkan ortamlarda gözlenen bu fizik olayını katılık, ağırlık ve durağanlıkla özdeşleştirebileceğimiz doğal taş yüzeylerde oluşturarak taşın algısını değiştirmek, taşı hafiflik ve akışkanlıkla bağdaştırmak.

*

Bir separatörden fazlası: ‘Dividewall'İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden Hilal Kurt'un ‘Dividewall' projesi, yarışmanın öğrenci kategorisinde birincilik ödülünü almaya hak kazandı. Mermerin mimari algısına genel bir eleştiri olarak tasarlanan ‘Dividewall' ile mermere mekan ayrıcı (separatör) işlevi eklenerek bu malzemenin katı-ağır algısı değiştirildi. Hilal Kurt bu tasarımı ile sadece yapı iç-dış duvar veya döşeme alanlarında değil aynı zamanda mekan içine de mermerin yerleşimini tartışmaya açmayı hedefledi.

*

Modern zamanlar için abdesthane ‘Kaynak'İbadethanelerin AVM ve otellerde üzerine en son kafa yorulan birimler olduğu gerçeğinden hareketle ‘Kaynak' isimli projesini geliştiren Ufuk Pehlivan, öğrenci kategorisinde ikinci oldu. Bu projede doğal taş kullanılarak hazırlanmış ‘abdesthane' biriminde suyun ve taşın birlikteliğinin yeni kurguları üzerine düşünüldü. Fikir, tarihi bir yapının taş duvarları arasından sızan suya gönderme olarak okunabileceği gibi, musluk yerine yeni alternatifler üretebileceğine işaret etmek amacı da güdüyor.

*

Bir ürün çok özellikİMİB 3. Doğal Taş Tasarım Yarışması'nda öğrenci kategorisinde üçüncülüğü Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünden Kardelen Alptekin kazandı. Taşınabilme özelliği olan bloklar grup halinde farklı işlevler yüklenerek kullanıma hazır bir hale getirildi. Özel minderi ile oturma elemanıyken, istenildiğinde depolama, sergileme ve aydınlatma elemanı olarak da kullanılabiliyor.

*

‘Eclipse'in referansı gezegenlerAnadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünden İbrahim Özen'in ‘Eclipse' adlı projesi öğrenci kategorisinde mansiyon ödülüne layık görüldü. Doğal taşın ağırlığı kullanılarak tasarlanan aydınlatma elemanı, ışığı taş yardımıyla istenilen yöne iletebiliyor. Doğal taşların üzerindeki eşsiz desenler, gezegenlerin görüntüsünü referans verirken, ışığın farklı açılardaki konumuna göre, ışık tutulmaları oluşmakta ve doğal taşın gündüz-gece kısımları oluşmaktadır. Kullanıcıya farklı deneyim sunan ‘eclipse' bir yandan doğal taşın desenlerini farklı bir şekilde ortaya çıkarırken, diğer yandan da aydınlatma elemanına işlevsellik kazandırıyor.

*

A sınıf lezzetler için ‘Pisces'


Öğrenci kategorisindeki ikinci mansiyon ödülünü ise Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünden Aslı Erkun, Rezzan Uçar, Ceren Kiraz ve Betül Ertan'ın ‘Pisces' adlı projesi kazandı. A sınıfı restoranlarda balık servisinde kullanılmak üzere tasarlanan Pisces,  balık tabağı, sosluklar ve bunların üzerinde bulunduğu meze tabağı olmak üzere 3 birimden oluşuyor. Ana birim olan balık tabağında mermer kullanılarak, doğal taşın hizmet sektöründe kaliteyi artırması amaçlanmış. Meze tabağı ve sosluklarda ise porselen malzeme kullanılarak şık bir tasarım elde edilmiş. Mermer üzerinde oluşturulan delikler ve mermerin iç bükey tasarımı balık yağının süzülmesine olanak sağlıyor. Servis öncesinde ısıtılan mermerin ısıyı uzun süre muhafaza özelliği sayesinde, sunulan balık, sıcaklığını uzun süre koruyor.

*

ATM'ler için doğal bir çözüm: ‘Atm Stone'Öğrenci kategorisindeki diğer mansiyon ödülü ise Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünden Sefer Kurtoğlu'nun ‘Atm Stone' projesine geldi. Sefer Kurtoğlu, her geçen gün çoğalan yapay görüntüler karşısında doğallığı özleyenler için ATM'leri doğal taşlarla buluşturdu. Taşınabilirliği açısından granittin kullanıldığı ‘Atm Stone' uzun yıllar geçse dahi ilk günkü parlaklığını, sağlıklı görüntüsünü koruyup; ısıya, çizilmelere, doğal ve çevresel faktörlere karşı kendini koruyor


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :