Türk Mermeri Yeni Hikayesiyle İkinci Kez Milano'da

mimarizm.com / 11 Mart 2013
"Bathing in Light / Işıkla Yıkanmak"

Tasarımın dünyasının tanınmış isimleri, Milano Tasarım Haftası kapsamında düzenlenen "Işıkla Yıkanmak" (Bathing in Light) sergisi için Türk doğal taşlarından ilham alan çalışmalara imza attı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından düzenlenen serginin küratörlüğünü, geçtiğimiz yıl gerçekleşen "Ve Mermer Dedi ki: Yol Seni Değiştirir" adlı sergide de imzası bulunan Demirden Design üstleniyor.

Türkiye'den 6 tasarımcı ve mimarın, 4 bin yıllık bir geleneğin parçası "mermer"i konu edindiği çalışmalar, bu topraklardaki kültürü, tarihi ve mitleri çağdaş tasarımlarla buluşturarak zıtlıkların bütünleyicisi oluyor. Sergide mermeri, mimari açıdan Massimiliano - Doriana Fuksas (İtalya), Melkan Gürsel - Murat Tabanlıoğlu, Alişan Çırakoğlu; endüstriyel tasarım alanından Mathieu Lehanneur (Fransa), modacı gözüyle Dice Kayek ve Arik Levy (Fransa) yorumlayacak.


  Melkan Gürsel - Murat Tabanlıoğlu


Dice Kayek

"Işıkla Yıkanmak" sergisinde mermer; su ve ışığa odaklanarak, temizlik, saflık ve arınma gibi kavramları ifade etmek için ideal bir kombinasyon ortaya çıkartacak. Mermerin ana malzeme olarak kullanıldığı çalışmalar, anıların, rüyaların, hayal gücünün ve efsanelerin geçmişten günümüze tükenmez bir kaynağı olarak hayata geçirilecek.


  Alişan Çırakoğlu


  Arik Levy

Türk üretimciler ve atölyeler tarafından yapılacak çalışmalar, bir kolyenin taneleri gibi ahşap bir yol üzerinde birleştirilecek. Türkiye topraklarındaki en önemli sanatsal ve mimari yapıtların temel malzemesi olan mermerin, dokunma ve görme hissine yönelik karakterini açığa çıkaran sergi, ziyaretçileri manevi ve zihinsel bir yolculuğa davet ediyor. 


  Massimiliano - Doriana Fuksas


  Mathieu Lehanneur


"Işıkla Yıkanmak"
adlı sergi, 8 - 14 Nisan 2013 tarihleri arasında Zona Tortona Superstudio Piu Art Garden'daki 900 m2'lik alanda tasarım severlerle buluşacak.2012 başarısı ikinci sergiyi tetikledi

Geçtiğimiz sene Milano Tasarım Haftası'nın en ilgi çeken alanlarından biri olan "Ve Mermer Dedi ki: Yol Seni Değiştirir" sergisinin başarısının ardından, Türk doğal taşından ilham alan tasarımlar ikinci kez Fuorisalone kapsamında Milano'da sergilenecek. 

İlk sergiye aralarında Werner Aisslinger, Emre Arolat, Birsel + Seck, El Ultimo Grito, Alfredo Häberli, Richard Hutten, James Irvine ve Can Yalman'ın bulunduğu ünlü tasarımcı ve mimarlar katılmıştı.  
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :