"Ve Mermer Dedi ki: Yolculuk Seni Değiştirir"

mimarizm.com / 26 Mart 2012
"Thus Spoke the Marble: The Journey Alters You"

Anadolu mermerinin eşsiz hikayeleri, İMİB ve EMİB'in düzenlediği,  "Thus Spoke the Marble: The Journey Alters You" (Ve mermer dedi ki: Yolculuk seni değiştirir) sergisiyle Milano Tasarım Haftası'nda…

Türk doğal taş sanayiinin vizyonunu, çağdaş tasarımı kullanma yetkinliğini ve ülkemiz mermerlerinin güzelliğini dünyaya tanıtmayı hedefleyen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), dünyanın en prestijli tasarım etkinliği olan Milano Tasarım Haftası'na damgasını vuracak bir sergiye hazırlanıyor.

17-22 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek "Thus Spoke the Marble: The Journey Alters You" (Ve mermer dedi ki: Yol seni değiştirir) adlı sergide, aralarında Emre Arolat, Can Yalman, Ayşe Birsel (Birsel + Seck) ve serginin küratörlüğünü üstlenen Demirden Design'ın da bulunduğu 6 farklı ülkeden dünyaca ünlü 9 tasarımcının Anadolu mermerleri ile yaptıkları tasarımlar sergilenecek.


  Emre Arolat

Anadolu mermeri, klasik antik çağdan günümüze kadar dört bin yıldan uzun süredir çok önemli sanat eserlerinde kullanıldı. Şimdi de dünyanın en önemli tasarım etkinliklerinden Milano Tasarım Haftası'nda, etkinliğin kalbi sayılan Superstudio Più, Art Garden'da, İstanbul ve Ege Maden İhracatçıları Birlikleri tarafından ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Milano'dan sonra İstanbul ve diğer dünya şehirlerini gezecek sergi kapsamında, Türk ve yabancı tasarımcılardan Anadolu mermerinin, mimarinin farklı platformlarında yenilikçi kullanımına referans oluşturacak eserler tasarlamaları istendi. Sanatçılar hayat yolculuğunda yaşadığımız duygusal süreçleri tasarımlarıyla görselleştirdi. Mermerin "hikaye anlatıcı" rolünü üstlendiği sergi, Milano sonrasında ise 2014 yılına kadar, başta İstanbul olmak üzere diğer dünya şehirlerinde adından söz ettirecek. Serginin küratörlüğünü, kurumsal kimlik ve mekân tasarımını İstanbullu tasarım stüdyosu Demirden Design yapıyor.


  Werner Aisslinger

Sergilenecek olan eserlerin her biri eşsiz bir hikaye anlatıyor: Örneğin, Berlin'de yaşayan mimar ve tasarımcı Werner Aisslinger'a ait ‘Mermer Kameriye'… Bu eser, floral formların mermer ile tekrar yorumlanması ile alternatif bir gizli bahçe ortamını oluşturuyor. Tanınmış Hollandalı tasarımcı Richard Hutten, ziyaretçileri, düş gücünden hareketle yaşamı yeniden yorumlayan polikromik mermerlerle kaplanarak yaratılmış sanat eserinin içerisinde gezinti yapmaya davet ediyor. İspanyol ikili El Ultimo Grito'nun (Rosario Hurtado ve Roberto Feo) tasarımı ise ziyaretçilerin hafif eğimli mermer üzerinde oturabileceği, uzanabileceği bir topoğrafya yaratarak, herhangi bir ufuk sınırı tanımlamadan bir peyzaj oluşturuyor.


  Richard Hutten


El Ultimo Grito (Rosario Hurtado ve Roberto Feo)


Aralarında Emre Arolat, Can Yalman, Ayşe Birsel'in de bulunduğu önde gelen 9 tasarımcının oluşturduğu bu eserler, sergi ismini referans alan patikalarla birbirine bağlanarak sergilenecek. Bu şekilde serginin ilettiği içsel yolculuk metaforu temsil edilecek. Çerçevesi büyük ölçüde bu içsel yüzleşme ve deneyselliğe odaklanan sergi, ünlü tasarımcılar Alfredo Häberli ve James Irvine'in eserleri ile tamamlanıyor.


Sergi mekânı; Zona Tortona'nın ‘tapınağı' Superstudio Più

Milano Tasarım Haftası'nda, şehir merkezindeki Zona Tortona'nın sokaklarında gerçekleştirilen etkinlikler öne çıkıyor. Thus Spoke the Marble sergisinin mekânı ise Zona Tortona'nın tapınağı haline gelen Superstudio Più binası. Sergi, binanın Sanat Bahçesi'nde, 900 metrekarelik açık alanda 9 platform üzerinde yapılandırılmış büyüleyici bir alanda ziyaretçileri karşılayacak.


   Alfredo Haberli  James Irvine

İstanbul ve Ege Maden İhracatçı Birlikleri, bu sergi ile Türkiye'nin mermer ve doğal taş için güçlü bir üretim merkezi olmasının yanında, tasarım ve inovasyona verdiği önemi vurgulamayı ve uluslararası pazarlarda imajının daha üst seviyelere çıkarılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. 

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için ilerleyiniz. >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :