Sarkis, İşlerindeki Mimari Mekanları Anlattı

mimarizm.com / 08 Ekim 2009
"Yaralı mekanlara odaklanan" sanatçı Sarkis Zabunyan, Yunus Aran Konferanslarının 36. konuğu olarak dün (8 Ekim 2009) İstanbul Modern'de işleri ile mekan arasındaki ilişkiyi anlattı. Özellikle öğrenciler ve mimarlar tarafından yoğun ilgi gören konferansı çok sayıda kişi ayakta izledi.

İstanbul Modern'deki "SİTE" sergisi paralelinde gerçekleştirilen toplantının başında, Sarkis'i "yaralı mekanlara odaklanan sanatçı" olarak tanımlayan İstanbul Modern Ulusal Sergiler Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu, Sarkis'in Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nin Davutpaşa'ya taşınmaması için Yüksel Sabancı Sanat Merkezi'nde, 6 Kasım'a dek sürecek bir dayanışma sergisi düzenlediğini hatırlattı.

Zabunyan, mimari tasarımların sanatını nasıl etkilediğini yaşamından örnekler vererek anlattı. Öğrencilik yıllarında ailesiyle birlikte yaşadığı evdeki odası, Ankara'da askerliğini yaptığı dönemdeki odası ve Paris'te 6 ay boyunca yaşadığı otel odası olmak üzere, resminin doğduğu mekanların çok küçük olduğunu dile getiren Zabunyan, işlerindeki karanlık-aydınlık ilişkisinden de bahsetti.

Yunus Aran Konferansları, Mimar Yunus Aran'ın anısını yaşatmak ve mimarlık fakültesi öğrencilerinin birikimlerine katkıda bulunmak amacıyla, her yıl düzenli olarak mesleki kariyerlerini mimarlık alanıyla kesiştiren farklı disiplinlerden konuşmacıların katılımıyla Yunus Aran Birlikteliği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından gerçekleştiriliyor.

Sarkis Zabunyan

1938 yılında İstanbul'da doğan Sarkis, sanat yaşamının başlangıcında resimle ilgilenip, kısa bir süre sonra eserlerinde heykelin yanı sıra, ses ve video enstalasyonlarına odaklandı. İlk kişisel sergisini 1960 yılında İstanbul Alman Kültür Merkezi'nde açan sanatçı, Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun oldu.

Sarkis, 1967 yılında Paris Bienali'nde Resim Dalı Birincilik Ödülü'nü kazandı. 1985'te Fransa Kültür Bakanlığı tarafından Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı verilen Sarkis, 1992'de Fransa Kültür Bakanlığı'nın heykel dalında verdiği Devlet Büyük Ödülü'ne lâyık görüldü. Sarkis, çalışmalarını hâlen yaşamakta olduğu Paris'te sürdürüyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :