"Site" İstanbul Modern'de

07 Eylül 2009
"Site" İstanbul Modern'de

Çağdaş sanat sahnesinin en önemli aktörlerinden Sarkis'in İstanbul Modern'de gerçekleştireceği "Site" sergisi, sanatçının 50 yıllık sanatsal yaşamının tüm evrelerine işaret edecek. Sarkis ilk kez sanatının farklı dönemlerini bu sergiyle bir araya getirecek, yeniden yorumlayacak ve icra edecek. Sergi Levent Çalıkoğlu'nun küratörlüğünde gerçekleştiriliyor.

İstanbul Modern'in sergi salonlarını kendi geçmişinin izleri ile dolu, ucu bucağı olmayan bir kent olarak inşa edecek sanatçı, sergi için çağırdığı çalışmalarında bir kentin olası mekân, figür ve olgularını bir araya getirecek. Sokakta karşılaşılan insanlar-evsizler, sürekli inşa halinde olan mekânlar, gündelik hikâyelerin kahramanları, işitilen sesler ve duyulan kokular, duvarlardaki sloganlar, kamusal sorunlar gibi, bir şehri ayakta tutan tüm enstrümanları kendi sanatının önemli evreleri ile iç içe örecek.

Sergi, sanatçının 1960'ların başında gerçekleştirdiği kâğıt üzerine guaj çalışmalarından başlayarak, 1970'li yılların katran malzemeli karanlık enstalasyonlarına, 1980'li yılların kurum eleştirisi taşıyan düzenlemelerine, 1990'ların neon çalışmalarına ve nihayetinde farklı kültürleri bir araya getiren disiplinlerarası işlerine dek görsel ve işitsel bir zenginlik içerecek.

Sergide, Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, MUMOK - Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Viyana, Centre Georges Pompidou Paris, Ecole Supérieure des Arts Décoratifs de Strasbourg, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Müzesi, Hessisches Landesmuseum Darmstadt gibi sanat kurumlarından/müzelerden ve sanatçının atölyesinden gelen çalışmalar yer alacak.

Sergi boyunca Sarkis'in düzenleyeceği birbirini bütünleyen etkinlikleri içeren kapsamlı bir program, İstanbul Modern'in Süreli ve Sürekli Sergiler Salonları, Fotoğraf Galerisi, Eğitim Bölümü ve Sinema'sında uygulanacak.

İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Bölümü, Sarkis'in çalışma tarzına uygun olarak hazırlanmış bu sergiye özel bir atölye, su içinde suluboyu atölyesi ve sekiz genç sanatçıyı bir araya getirecek özel bir okul-atölye programı gerçekleştirecek.

İstanbul Modern Sinema'da sanatçının kariyerinde etkisi olan filmlerden oluşturulan bir seçki gösterilecek.

Sarkis ile buluşmalar

Çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Sarkis, "kendinizden bir şeyler bırakacağınız bir buluşma yeri" olarak tanımladığı "Site"sinde ziyaretçilerle buluşuyor. 8 Ekim Perşembe saat 16.00 ve 9 Ekim Cuma saat 16.00'da sergi alanının içinde gerçekleşecek buluşmada, ziyaretçiler Sarkis'e sorular yöneltebilecek, söyleşi yapma fırsatı bulabilecekler.

8 Ekim Perşembe Sarkis'in ziyaretçilerle buluşmasının ardından, sergi alanında bulunan piyano ile genç bir müzisyen sanatçının seçtiği klasik müzik eserlerini saat 18.00'de seslendirecek.


Sarkis Hakkında

1938 yılında İstanbul'da doğan Sarkis, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde (Mimar Sinan Üniversitesi) öğrenim gördü. 1964'ten bu yana Paris'te yaşamaktadır.

Başlangıçta resimle ilgilenen sanatçı, kısa bir süre sonra eserlerinde heykelin yanı sıra, ses ve video enstalasyonlarına odaklandı. Bu yeni sanatsal yön, özellikle 1969'daki Harald Szeemann tarafından Bern Kunsthalle'de düzenlenen Quand les Attitudes deviennent Formes sergisindeki katılımıyla net olarak ortaya çıktı.

Sarkis, 1967 Prix de la Peinture à la Biennale de Paris ve 1991 Grand Prix National de Sculpture ödüllerini kazandı.

Sarkis'in yer aldığı sergiler:

Documenta VI (1977) ve VII (1982), Kassel
İstanbul Bienali 1987, 1989, 1995 ve 2007
Venedik Bienali, 1993

Fransa'daki Sarkis sergileri:

Modern Art Museum of the City of Paris, 1984
Nantes Fine Arts Museum, 1989, 1997
Magasin, Center for Contemporary Art, Grenoble, 1993
Centre Pompidou, 1993
CAPC, Bordeaux, 2000
Lyon Contemporary Art Museum, 2003
Lyon Bienali, 2009
Sanatçı 2010 yılında Paris Pompidou Çağdaş Sanat Merkezi ve Cenevre Çağdaş Sanat Müzesi'nde birer sergi gerçekleştirecek
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :