Oyunla Doğayı Keşfet!

Tuba Tellioğlu Şeren / 22 Eylül 2016
Openfabric ve Dmau Studio, yapılı çevre ve doğa arasındaki farkı merkeze alan ve çocukların her ikisinde de nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğrenebilecekleri bir oyun parkı yarattılar.

Openfabric ve Dmau Studio Hollanda’nın The Hague şehrinde çocuklar için yapılı çevre ve doğal unsurları yan yana getiren bir oyun parkı tasarladılar. 

Fotoğraf, Francesco Garofalo. Üstte Daryl Mulvihill

Fotoğraf Jacopo Gennari Feslikenian

Fotoğraf, Daryl Mulvihill

Tasarım, şehir dış mekanı ve doğal iç mekan olarak iki farklı bölüme ayrılmış. Bu mekanların her biri birbirinden farklı oyun alanlarına sahip.  

İlk bölüm spor ve kurallı oyunlara ayrılırken ikincisi çocukları doğal malzemelerle kendi oyun alanlarını oluşturmaya teşvik ediyor. Mimarlar “Oyun dünya üzerindeki yerimizi bulmakla ve bu yeri anlamlı bir hale getirmekle ilgilidir” şeklinde açıklıyorlar.  

Bu iki bölüm arasındaki sınır çizgisi iç mekanı çevreleyip korurken dış mekandaki oyunların geleneksel oyun alanına entegre olmasını sağlıyor. Bu sınır çizgisinde, çocuklar yapılı ve doğal çevre arasında nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğreniyorlar. Şehirdeki alanlar çocukların benzer bir deneyimi yaşamasına maalesef hala izin verecek nitelikte değil.  

Bu haber Domusweb'ten derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :