Nurus, Bernhardt Design ile ABD'ye Açılıyor

mimarizm.com / Amber EROYAN / 25 Haziran 2014

'Bernhardt Design by Nurus' markası ile Charles Pollock, Arik Levy, Yves Béhar gibi ünlü tasarımcıların ürünlerini Türkiye'deki teknoloji üssünde üretmeye başlayan Nurus, startejik iş ortaklığının ikinci aşamasında kendi tasarımlarını Amerika pazarına sunacak.Nitelikli tasarımlarıyla Türkiye'nin lider mobilya üreticileri arasında yer alan Nurus, Amerika merkezli mobilya markası Bernhardt Design ile yaptığı stratejik iş ortaklığı çerçevesinde belirlenen "Bernhardt Design by Nurus" adlı ürün seçkisini Ankara'daki fabrikasında üreterek Avrupa ve Ortadoğu pazarında satışa sunacak. Birçok uluslararası ödüle layık görülen Nurus ürünleri ise, Bernhardt Design tarafından üretilerek Amerikalı tüketicilerle buluşacak.

Nurus, bu iş birlikteliği ile kilogram başına 10 dolar olan mevcut ihracat değerini 20 dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Türkiye'nin mobilya ihracatında kilogram değeri ise 3,3 dolar civarında.


İki aile markası güçlerini birleştiriyor

Başarma tutkusunun, tasarımla büyüyen bir marka olan Nurus'un DNA'larında yer aldığını ifade eden Nurus Yönetim Kurulu Üyesi Güran Gökyay, kendileri gibi bir aile şirketi olan 125 yıllık Bernhardt Design ile yaptıkları işbirliği hakkında şunları söyledi:"2014'te 87. yılını kutlayan Nurus bugün 30'u aşkın ülkede, 40 showroom'da markalı olarak satış yapıyor. Amerikalı Bernhardt Design ile yaptığımız stratejik iş ortaklığı, Nurus'un Avrupa ve Orta Doğu pazarlarındaki başarısının ve gücünün bir göstergesidir. Ülkemizden global marka yaratma hedefi çerçevesinde Nurus olarak önemli bir adım attığımızı düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde benzer iş ortaklıklarımız artarak devam edecektir."

Sürekli gelişime inandıklarını ve geçen sene tamamen yeniledikleri üretim tesisi ile bölgenin en modern fabrikasına sahip olduklarını ekleyen Güran Gökyay'ın ardından, Nurus Yönetim Kurulu Üyesi ve Tasarım/Ar-Ge Yöneticisi Renan Gökyay söz aldı.


"Mobilya seyahati sevmez"

Mutlaka zanaatkarlık ile başlayan mobilya işinin, ancak firma şanslı ise diğer kuşaklara aktarıldığına dikkat çeken Renan Gökyay, 2000'den itibaren giderek kurumsallaşan yapısı ile Nurus'un, kuvvetli olduğu pazarların ötesine geçmede yaşadığı zorluğu, bu yeni iş ortaklığı ile aşacağını belirtti."Fiyatı ne olursa olsun, mobilya seyahati sevmeyen bir şey" diyen Gökyay, Nurus ürünlerini uluslararası lisansa kavuşturmak amacıyla imzaladıklarını sözleşmenin ilk aşamasında, Bernhardt Design'ın 9 ürününü Türkiye'de üreterek Avrupa ve Ortadoğu pazarında satışa sunacaklarını; ikinci aşamada Nurus ürünlerinin yurtdışı lisanslanmasının yapılacağını, üçüncü aşamada ise birlikte ürün geliştirme (co-development) noktasına ulaşacaklarını söyledi.

Kültürel farklar nedeniyle Bernhardt Design ile ürüne bakış açılarının çok farklı olduğuna da dikkat çeken Renan Gökyay, karşılıklı öğrenme ve bilgi alışverişinin önemine değindi. Kaliteli ürünlerin, gelişmiş altyapılar ile gerçekleştirilebildiğini hatırlatan Gökyay, "Stratejik iş ortaklığının diğer önemli avantajları ise, ürün fiyatını akıllaştırabilmeniz ve daha çevreci bir üretim sürecine sahip olmanız." dedi.


Pollock, Levy, Béhar tasarımları Türkiye'de üretilecek

Bernhardt Design Stratejik Projeler ve Uluslararası Geliştirme Direktörü Coleman Gutshall ise, Nurus ile gerçekleştirdikleri stratejik ortaklığın uzun süreli bir işbirliğinin başlangıcı olduğunu belirterek, bugün 4. neslin yönettiği bir aile şirket olan Bernhardt hakkında bilgi verdi. 1983'te başa geçen Ann Bernhardt tarafından yaratılan Bernhardt Design markasının, tasarımın geleceğini düşünerek, estetik ile teknolojiyi birleştirdiklerini ifade eden Gutshall, Charles Pollock gibi deneyimli tasarımcıların yanında, genç tasarımcılar ile de çalıştıklarını ekledi."Bernhardt Design'ın felsefesi, tasarımda bütünlük, işçilikte kalite ve geleceğe bakış üzerine kuruludur" diyen Coleman Gutshall ise sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nurus'un piyasadaki liderliği, tasarım odaklı büyüme stratejisi ve Türkiye'nin üretim ekonomisine yönelik ciddi yatırımları nedeniyle çok uyumlu bir ortaklığa imza atmış bulunuyoruz. Nurus ile işbirliğinin, Bernhardt Design'ın Türkiye'de, Ortadoğu'da ve dünyadaki konumunu önemli ölçüde iyileştireceğini düşünüyoruz."Arik Levy tasarımı ''Forest" bar taburesi


Tasarım odaklı yönetim yapısına sahip iki marka arasındaki özel anlaşma çerçevesinde belirlenen ve Nurus'un çizgisine uygun olarak seçilen koleksiyon içerisinde Charles Pollock, Arik Levy, Noé Duchaufour-Lawrence, Yves Béhar gibi dünyaca ünlü tasarımcıların imzasını taşıyan ürünler mevcut.


Bernhardt Design by Nurus ürünleri:

1. Corvo | Noé Duchaufour-Lawrence


2. Chiara |
Noé Duchaufour-Lawrence

Haberin devamı için ilerleyiniz >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :