Niemeyer'den Dünyaya 100. Yaş Hediyesi

mimarizm.com / 12 Aralık 2007

15 Aralık Cumartesi günü 100. yaşını kutlayacak usta mimar Oscar Niemeyer, kendi adını taşıyacak kültür merkeziyle İspanya'nın küçük bir kentini tüm Avrupa'nın kültür merkezi haline getirecek. 

İspanya'nın kuzeybatısındaki Aviles'te yer alacak merkez, Avrupa'nın en büyük sanat forumlarına ev sahipliği yapacak. Sanat sergileri, film festivalleri, müzikaller ve kültür konferanslarının düzenleneceği merkezde; gençlerin ilgisini çekebilmek için planlanan graffiti yarışmaları, hip-hop konferansları ve rap konserleri de izlenebilecek.

 

Niemeyer tarafından tasarlanan Niemeyer Kültür Merkezi'nin; Londra Barbican Centre, Paris Centre Georges Pompidou,  New York Lincoln Centre, Sidney Opera House, Mısır İskenderiye Kütüphanesi, Uluslararası Tokyo Forumu ve Hong Kong Kültür Merkezi gibi bir çok kültür yapısını kapsayan 22 milyon Euro'luk kültür projesine dahil edilmesi ise projenin özelliğini kavramak açısından önemli.

 

Frank Gehry'nin ekspresiyonist tasarımı Guggenheim Müzesi'yle kaderi değişen Bilbao gibi, Niemeyer Kültür Merkezi'nin de Aviles'in kaderini değiştireceği konuşuluyor.  Literatüre "Guggenheim etkisi" olarak geçen bu oluşumla, dünyanın gözü bir anda eski Bask kentine dönmüş ve Bilbao önemli sanat merkezlerinden biri haline gelmişti.  Aynı etkinin; yönetim komitesinde film yönetmeni ve oyuncu Woody Allen, Brezilyalı yazar Paulo Coelho ve İngiliz fizikçi Stephen Hawking gibi isimlerin yer alacağı Niemeyer Kültür Merkezi'nin de yapabileceğine kesin gözle bakılıyor.

 

Modern hareketin en uzun yaşayan mimarı olan Niemeyer'in tasarladığı dev Kültür Merkezi'nde bin kişilik konferansa salonu, restoranlı bir gözleme kulesi, çok katlı sinema salonu, galeriler ve küçük konferans salonları olacak. Tavan yüksekliği 20 metreyi bulan gösteri salonu ise 4 bin metrekarelik bir alana yayılacak.

İlk bakışta Aviles limanına uzanmış bir yılana benzeyen yapı; 1950'li yıllarda çelik endüstrisinin merkezinin yer aldığı arazide konuşlanacak.

Projenin fikri ilk olarak 2005 yılında, Asturias Ödülü'nün 25. yıl kutlamaları sırasında tartışılmış. Şu anda Niemeyer Kültür Merkezi'nin yöneticisi olan Natalio Grueso devamını şöyle anlatıyor : " Oscar'a bizim için bir konferans verip veremeyeceğini sorduk. O da sorumuzu bu yeni kültür merkezinin tasarımıyla cevapladı"

 

 

Niemeyer'in 15 Aralık'taki 100. doğumgününden bir gün önce basına açıklanacak planın 2010 yılına kadar bitirilmesi öngörülüyor. 

 

 

Oscar Niemeyer


 

Le Corbusier, Mies van der Rohe, Frank Lloyd Wright ve Alvar Aalto gibi modernist akımın öncülerinden biri olan Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer, tüm dünyaya damgasını vuran çalışmalarının yanı sıra, modern mimarlığın Brezilya koşullarında hayat bulmasını da sağlar. Gençlik yıllarında Le Corbusier ile beraber ortak çalışmaların altına imza atan ünlü mimar, onu tasarımlarında dik açılarla birlikte eğrileri de kullanma fikrine teşvik eder.

1945 yılından buyana Brezilya Komünist Partisi üyesi olan Niemeyer, 1961 yılında sürgün edilmiş ama gittiği Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde de eserleriyle yaratıcılığını ve tepkisini göstermeye devam etmiştir. 1963 yılında Lenin Barış Ödülü'ne layık görülen Oscar Niemeyer'in en önemli yapılarından bazıları kubbesiyle dikkatleri üzerinde toplayan Paris'deki Fransa Komünist Partisi Genel Merkezi, sonradan Dünya Miras Listesi'ne eklenen Brasilia'daki Alvorada Sarayı, Rio'daki Niteroi Güncel Sanat Müzesi ve New York'daki Birleşmiş Milletler Merkez Binası'dır.

"Herşeyin ne kadar önemsiz olduğunu anlamak için öncelikle mutlaka mütevazi olmamız lazım." diyen Niemeyer mimarlığıyla bir efsane yaratsa da mimarlık, siyaset ve kendi özel yaşantısında hep alçakgönüllü olmayı seçer. Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'nun "Niemeyer ve ben bu gezegendeki son komünistleriz." dediği Küba dostu Oscar Niemeyer, Fidel Castro ve Hugo Chavez'le olan yakınlığıyla da bilinir.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :