Oscar Niemeyer Sergisi Ankara'ya Geliyor

mimarizm.com / 13 Haziran 2012

Ülkelerin mimarlık kültürünü paylaşmak üzere her yıl uluslararası sergiler düzenleyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 2012'nin Aralık ayında 105. yaşını dolduracak olan dünyaca ünlü modernist mimar Oscar Niemeyer'in sergisini Ankara'ya taşıyor.


Cathedral de Brasilia

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, modern mimarlığın önemli temsilcilerinden Oscar Niemeyer'in sergisini Ankara'ya getirmek için çalışmalarını hızlandırdı. Rio de Janeiro doğumlu Niemeyer'in imza attığı projeler, Amerika'nın en doğu ucundan Ortadoğu'ya kadar uzanıyor. Niemeyer'in Rio de Janeiro'daki projeleri UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. Çok sayıda uluslararası ödüle sahip mimarın Ankara'da açılacak sergisinin yoğun ilgi görmesi bekleniyor.


Brezilya'dan Ankara'ya modern bir köprü kuruluyor

Eğri formların peşine düşmüş bir yaşamı, ünlü Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer'in tasarımlarını Türkiyeli mimarlarla buluşturmayı amaçlayan sergiye ilişkin çalışmaları aktaran Mimarlar Odası Ankara Şube  Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, Aralık ayında Brezilya Büyükelçiliği işbirliğinde gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında, Brezilya mimarlık kültürü başta olmak üzere, sergi, söyleşi ve film  gösterimleri düzenleyeceklerini ifade etti.

"Ankara'nın aynı zamanda kültür ve sanatın başkenti olması için uluslararası etkinlik ve forumlara imza atıyoruz. Önceki yıllarda Mimarlığın Sosyal Forumu ve ARCHILD kongrelerini düzenledik; Almanya, Finlandiya ve Japonya'dan sergiler getirdik" diyen Candan, başkentin kültür ve sanat alanındaki gelişimine, mimarlık kültürünü toplumla buluşturarak katkı sağladıklarını vurguladı.

 

 

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :