'Doğumgünü Çocuğu' Niemeyer'den Favelalılara Armağan: "Hayatla Barışığım"

Amber EROYAN / 16 Aralık 2010"Dünyanın en yaşlı mimarı" ünvanını kimseye kaptırmayan Oscar Niemeyer, 103. doğumgününü kutlarken, hayata bağlılığını sözlerini yazdığı samba parçası ile perçinledi. "Tranquilo con la Vida" (Hayatla Barışığım) adlı sambayı favela sakinlerine armağan eden Niemeyer, sıklaşan hastane ziyaretleri canına tak etse de, üretkenliğinden hiç bir şey kaybetmediğini bir kez daha gösteriyor.

Geçtiğimiz yıl pek çok kez hastaneye yatmak zorunda kalan Pritzker ödüllü efsanevi mimar Oscar Niemeyer, yüz yaşın üzerinde olmanın "berbat bir durum" olduğunu söylese de, hastanede bulunduğu süre zarfında çalışmaktan geri durmadığını, sözlerini yazdığı samba parçası ile ispat etti.

Kendisini "dünyadaki son Stalinist" olarak niteleyen mimar, "Samba dünyasına her zaman yakın oldum ve favelalarda yaşayanlara bir armağanda bulunmak istedim" dedi ve ekledi; "Bununla uğraşacak zamanı nasıl buldum bilmiyorum ama öyle mühim bir şey değil, eğlencelik bir parça olarak değerlendirilmeli".

"Tranquilo con la Vida" için kısaca; daha adaletli bir gelecek ümidi taşıyan bir favela sakininin dilinden yazılmış iyimser bir güfte de denilebilir.


Besteci Edu Krieger, Niemeyer ile... Foto: archdaily.com

Edu Krieger ve Caio Almeida tarafından bestelenen "Tranquilo con la Vida" ilk kez dün (15 Aralık 2010), Niemeyer'in doğumgünü kutlaması sırasında Krieger tarafından icra edildi.

"Artık farklı bir hayatım olacak. Pijama altım, çizgili tişörtüm, sandaletlerim, her sabah olduğu gibi sahile yürüyüşe gideceğim, ve Tanrı bilir, belki de orada güzel bir kadınla karşılaşacağım..." kuplesi ile başlayan samba, favelalı yoksul bir adamın şu sözleri ile sona eriyor:

"Gecekondumdan, sahildeki en şık insanları görüyorum, ama gelin onları suçlamayalım. Kendilerine ait bir itibarları var, ama bir gün yeniden bizim aramızda olacaklar."

103. Yaş Hediyeleri, Vakıf ve Kültür Merkezi

Oscar Niemeyer'in doğumgünü her zamanki gibi Brezilya genelinde kutlamalara şahit oldu. Rio koyunun diğer tarafında yer alan Niteroi kenti, Niemeyer'e doğumgünü vesilesiyle kendi adında bir vakıf armağan etme kararı aldı.


Oscar Niemeyer Vakfı, Niteroi. Foto: Bruno Domingos, REUTERS

Niemeyer'in çok sayıda eserini barındıran Niteroi, mimara 103. yaş hediyesi olarak kendi adını taşıyan bir vakıf binası hediye etti. Kutlamaya eşi Vera Lucia Niemeyer ile katılan Oscar Niemeyer vakfın açılışını da bizzat yaptı.

Projesi Niemeyer'e ait olan salyangoz formundaki 1600 metrekarelik Oscar Niemeyer Vakfı, neredeyse kendi yüzölçümüne yakın (1500 metrekare) bir su yüzeyi üzerinde yükseliyor. Maliyeti 5 milyon doları bulan binada, Niemeyer'in 70 yıllık mesleki kariyeri sırasında ürettiği heykeller, projeler ve maketleri içeren bir koleksiyon sergilenecek. Yeni vakıf binası, Rio koyunda yer alan ve mimarın yedi eserini (müze, halk tiyatrosu, feribot terminali...) içeren "Chemin Niemeyer"e bağlı olarak işleyecek.

Ülke çapındaki kutlamaların yanı sıra İspanya'nın kuzeyindeki Aviles kentinde de dün, Niemeyer'in yeni yaşı, "Oscar Niemeyer Uluslararası Kültür Merkezi"nin açılışı ile kutlandı.

Durmak yok, yola devam


Foto: architectsjournal.co.uk

Brezilyalı kadınların vücut hatlarından esinlenerek, modern mimaride "şehvetli eğriler"i ile devrim yaratan Oscar Niemeyer, bugün 103 yaşında ama, Copacabana plajına bakan atölyesine her gün mutlaka uğruyor. Niemeyer'in hala üzerinde çalıştığı projeler ise; Belo Horizonte'deki bir katedral, Santos'taki "Pelé" futbol müzesi, Rio'daki Buzios Akvaryumu ile Petropolis Kilisesi olarak sıralanıyor.

Brezilya kenti ve katedrali, New York'taki Birleşmiş Milletler (UN) genel merkezi, Paris'teki komünist parti genel merkezi gibi pek çok önemli yapıya hayat veren Oscar Niemeyer'in bugüne dek 600'den fazla projeye imza attığını da son bir not olarak düşelim.

Bu haber, archdaily.com, architectsjournal.co.uk, batiactu.com, next.liberation.fr, sify.com ve 2space.net'ten derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :