Marsilya'nın Eski Limanı Foster'ın Sihirli Değneği ile Gençleşecek

Amber EROYAN / 26 Kasım 2010

Marsilya denilince ilk akla gelen imgelerden biri olan Eski Liman'ın, dünyaca ünlü İngiliz mimar Norman Foster ve Fransız peyzaj mimarı Michel Desvigne'in projesi ile daha yeşil ve daha yaya dostu bir görünüm kazanması planlanıyor. Geçtiğimiz pazartesi günü (22 Kasım 2010) tanıtımı yapılan projenin, Eski Liman ve çevresini kentin en önemli kamusal alanı haline getireceği söyleniyor. 

Marsilya kıyı şeridini hummalı bir yenileme çalışması ele geçirmiş durumda. Lyon kenti Rhône nehri kıyısını, Paris ise Seine rıhtımını dönüştürürken, Marsilya da Fransız kentlerini saran bu dönüşüm dalgasına katılmakta gecikmedi. 2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti programına ev sahipliği yapacak olan kent, meşhur Eski Liman'ını star mimar Norman Foster ve peyzaj tasarımcısı Michel Desvigne'e teslim etti. 


Eski Liman, yeniden canlandırılmak üzere Norman Foster ve Michel Desvigne'e emanet edildi. İkilinin sunduğu öneri, Jean-Michel Wilmotte, Bernard Reichen ve Marsilyalı mimar Corinne Vezzoni'nin de aralarında bulunduğu diğer projeleri gölgede bıraktı.

Projeye ilişkin verilen bilgiler, Foster ve Desvigne'in hem daha yeşil hem de yarı yarıya yayalaştırılmış bir liman kurgusu benimsediklerine işaret ediyor. Yeni bir ulaşım şeması, kıyı şeridinin yeniden düzenlenmesi, yeşil alanların genişletilmesi ve Saint-Nicolas Kalesi'nin restorasyonu ekseninde şekillenen projenin, eski kaleyi daha dinamik ve daha modern bir çehreye kavuşturması hedefleniyor.


Yeniden canlandırma projesi ile alanın büyük bölümünün yaya kullanımına ayrılması planlanıyor.

Dönüşütürülmesi öngörülen unsurlar arasında, sıra kazıkların üstündeki teknik hacimlerin taşınması ve kamusal kullanımı teşvik etmek amacıyla gölgeliklerin altına yüzme kulüpleri yerleştirilmesi yer alıyor. Böylelikle yayalar ister rıhtımda gezebilecek, ister gölgeliklerin altında kitap okuyabilecek isterlerse de su aktivitelerinden faydalanabilecekler.


Eski Liman, Marilyalıların rıhtımda dilediği gibi gezebilmesi için yeniden düzenlenecek.

Projeye ilişkin diğer bir önemli nokta ise, liman bölgesindeki etkinliklerin yeniden değerlendirilmesi: Bu kapsamda, balık pazarının ve toplu deniz ulaşımını sağlayan iskelelerin yeniden elden geçirileceği belirtiliyor.


Saint-Jean Kalesi ve Marsilya Limanı

Eski Liman'ın yeniden canlandırılmasında, yayalaştırma çalışmalarının yanı sıra, bölgenin yoğun bir şekilde yeşillendirileceği de vurgulanıyor. Yenileme programı çerçevesinde, kaleler ve askeri alanlardan meydana gelen bütün, geniş bir parka dönüştürülecek.

Ancak düzenlenecek parkta pasif bir yeşil alan kullanımı öngörülmediğini de eklemekte fayda var. Zira, yeni yapılacak olan kongre merkezleri, oteller ve su sporları köyü ile canlı bir kentsel parça yaratılması amaçlanıyor. Aynı şekilde farklı noktalarda kurulacak olan parklar ile birbirine bağlı bir parklar zinciri oluşturularak, kent merkezinden sahile kadar inen sürekli bir gezi güzergahı yaratılacak.Proje Künyesi
Peyzaj tasarımı:
Michel Desvigne
Mimari proje: Foster+Partners
Planlama: Tangram
Aydınlatma: Yann Kersale
Statik proje: Ingerop
İlk etap maliyeti: 23 milyon Avro
İlk etabın tamamlanması: 2013

Haber, batiactu.com'dan derlenmiştir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :