Foster İstanbul ve Berlin Ofislerini Kapatıyor

E. Seda KAYIM / 12 Şubat 2009
Foster + Partners, İstanbul ve Berlin ofislerini kapatıyor. Uluslararası mimarlık firması tarafından yapılan açıklama ile, pratiğin dünyanın dört bir yanına yayılmış 17 ofisinden ikisinin, Berlin ve İstanbul bürolarının kapatılmasının yanında, şirket bünyesinde çalışanların dörtte birinin çıkarılacağı duyuruldu.

Çalışanlara bir mektup aracılığıyla ulaştırılan haberde, istihdamlarının riskte olduğu bildirildi. Foster + Partners'ın Berlin ofisindeki 76 ve İstanbul'daki yaklaşık 20 kişilik ekibin de faaliyetlerine son verileceği kesinleşirken, ofislerin Mart ayı sonunda kapanacağı açıklık kazandı. Diğer tüm şube çalışanları için ise 90 günlük bir müzakere sürecinin olacağı belirtildi.İngiltere'nin en "sağlam" mimarlık ofisinin bu kararı vermesinin ardında, son dönemde iptal edilen veya durdurulan bir dizi projenin yarattığı endişenin yattığı konuşuluyor. Firmanın genel müdürü Mouzhan Majidi, bu kararın son derece acı verici olduğu belirterek "Kendimize çektiğimiz yetenek zenginliğini göz önünde bulundurursak, hayatımın en zor kararını verdim" dedi.

Yakın zamana dek Foster + Partners'ın işten çıkarmaya başvuracağı yönündeki iddiaları ısrarla reddeden Majidi, henüz iki hafta önce "firmanın bin 300 kişilik güçlü iş takımını"nda bir kesintiye gidilmeyeceğini belirtmişti. Ancak dün yapılan açıklama ile uluslararası firma bünyesinde çalışan 300 ila 400 kişinin işten çıkarılacağı kesinleşti. Aynı zamanda firmanın henüz iki sene önce açılan İstanbul ofisi ile önemli ve prestijli işlere imza atmış olan Berlin ofisi kapatılacak.

Yüksek Kar ve Küçülme Akılları Karıştırdı

İşten çıkarılma haberleri çalışanlarda kızgınlık yaratırken, 142 milyon sterlinlik iş hacmi ile Foster + Partners'ın yalnızca bir gün önce Sunday Times'ta "yılın en hızlı büyüyen karlılığına sahip özel firma" ilan edilmiş olması ise şaşkınlık yarattı.

Building Design'da yer alan habere göre, ismini vermek istemeyen ve işten çıkarılma ile yüz yüze olan bir çalışan, haberin ardından insanların göz yaşlarına boğulduğunu kaydetti. "Hiç yoktan ortaya çıktı" tespitinde bulunan çalışan şöyle devam etti: "Ne doğru düzgün bir duyuru yapıldı, ne de toplantı. Daha da sinir bozucu olan, daha dün en karlı şirketlerden biri olduğumuzun açıklanması..."

Yine anonim bir çalışanın BD'ye verdiği bilgiye göre, altı ayrı tasarım grubuna ayrılmış olan Foster + Partners'ın Nigel Dancey ve Majidi tarafından yönetilen altıncı ve üçüncü gruplarına çalışan sayısı yarı yarıya indirildi. Aynı zamanda Gerard Evenden yönetiminde olan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde bir dizi proje ile ilgilenen beşinci gruptan da yüklü miktarda işten çıkarma gerçekleşti.

Firmanın Berlin ofisi ise, 76 çalışanı ile birlikte yürüttüğü Doğu Avrupa ve Rusya projelerine veda etti.

Geçtiğimiz Ekim ayında Dünya Mimarlık Festivali sırasında BD'ye konuşan Norman Foster, söz konusu resesyonun kendisini istihdamı kısmaya zorlayamayacağını belirterek, şunları dile getirmişti: "Hiçbir şekilde işten çıkarmaya gideceğimi öngörmüyorum. Firmamız son derece zorlu bir dönemde kurulmuştu ve kamçılayıcıydı."

Bu haber Building Design ve Building Magazine'den derlenmiştir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :