Star Mimarlık Ölmez; Peki ya Yapıları?

E. Seda KAYIM / 20 Şubat 2009
Rem Koolhaas'ın CCTV kompleksinin oldukça büyük bir kısmının –TVCC olarak bilinen otel ve turist merkezi işlevli yapının tamamının, geçtiğimiz hafta alevler içinde kaybolması, star mimarların parıltılı binalarının da trajik akıbetleri olabileceğini hatırlattı. Artık sprinkler sistemlerimiz, uçak çarpmasına dayanıklı taşıyıcı strüktürlerimiz, türlü doğal felakete karşı giydirme cephelerimiz var, var olmasına; ama bu yüksek tasarım harikalarının lalettayin bir konuttan farklı bir sona sahip olabileceklerinin garantisi değil.

Hatta dünyaca ünlü mimarların yüksek prestijli işlerinin hesaplanmamış sonlarına ilişkin, en ünlüsünü 9/11 olayı ile birlikte New York Dünya Ticaret Merkezi'nin oluşturduğu uzunca bir liste hazırlanabilir.

İşte o ölmeyen "star mimarlık kurumu"nun o kadar da şanslı olmayan son dönemlerine ilişkin bir dizi örnek...Mimar: Rem Koolhaas/OMA
Yapı: Mandarin Oriental Hotel/Turist Merkezi, Pekin – Çin
Felaket: Çin Yeni Yıl kutlamaları sırasında CCTV çalışanlarının attığı havai fişeklerin çıkmasına neden olduğu bir yangın.

Sonuç: Yapının sıfırdan inşa edilmesi söz konusu olabilir. Çinliler bu işin altına ellerini koyacaklar mı? Asıl merak konusu olan, CCTV bunu raporlayacak mı?

Bu haber Curbed NY'dan derlenmiştir.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :