Fransa “Baştan Ayağa” Yeni Stadyum Projeleri ile Donanıyor

Amber EROYAN / 13 Ekim 2010

Galatasaray'ın İstanbul Seyrantepe'deki yeni stadyumu yapıladursun, Fransa'dan iki taze stadyum haberini sizlerle paylaşmak istedik. Biri Fransa'nın kuzeybatısındaki meşhur liman kenti Le Havre'da, diğeri ise ülkenin beşinci büyük kenti ve dünyanın gözde tatil merkezi Nice'te yapılacak olan bu yeni stadyumların, sportif aktivitelerin yanı sıra kentteki önemli kültürel ve ticari etkinlikleri de kucaklaması planlanıyor.

Fransız yapı portali batiactu.com'da, aynı gün içinde (11 Ekim 2010) iki yeni stadyum haberinin birden yer alması dikkatimizi cezbedince, -tabiri caizse- "spor eksenli kentsel dönüşüm" olarak adlandırılabilecek bu büyük ölçekli projeleri mercek altına alalım dedik.


Grand Stade de Nice. Görsel: ogcnice.com ©

"Grand Stade de Nice" Vinci-Wilmotte'a Emanet Edildi

Fransız Riviyerası'nın gözde kenti Nice'in, 166 milyon Euro'ya mal olacak yeni stadyumuna, 2013'ün Haziran ayında kavuşması öngörülüyor. batiactu.com'da yer alan habere göre; projenin inşaatını, Bouygues-Jean Nouvel-Cari grubunu geride bırakan Vinci-Wilmotte grubunun hayata geçireceği kesinleşti. Söz konusu grubun ihalenin 7 kriterine yanıt verdiğini belirten Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, alınan kararın "tartışmasız ve kaçınılmaz" olduğunun altını çizdi.

Toplam maliyeti 166 milyon Euro'yu bulacak olan "Grand Stade de Nice"in, 35 bin kişilik seyirci kapasitesi ile, maçların yanı sıra kültürel etkinlikleri de ağırlayacağı bildiriliyor. Temmuz 2011'de inşai faaliyetlerine başlanacak olan projenin, Haziran 2013'te tamamlanması öngörülüyor.

Burada editoryal bir not düşelim; Nice kenti, 2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti programına ev sahipliği yapacak olan Fransa'nın aday listesinde yer almış ancak bu ünvanı, komşusu Marsilya'ya kaptırmıştı. Görünen o ki, her iki kent de 2013'ü çok curcunalı bir şekilde geçirecek…


Grand Stade de Nice. Görsel: 
ogcnice.com ©

Nice Stadyumuna "Eko-kent" ve Ticari Birimler Eşlik Edecek

Belediye Başkanı Christian Estrosi'nin, daha önceki bir demecinde verdiği bilgilere göre, yeni stadyumda futbol ve rugby karşılaşmalarının yanı sıra konserler ve sergiler de gerçekleştirilebilecek. Başkanın özellikle vurguladığı nokta ise yapının, ağırladığı etkinliklerden çok, mimarisi ve çevreci özellikleri ile örnek oluşturacak olması. Nice'in Saint-Isidore semtinde konuşlanacak olan stadyum, 24 dönümlük bir arsanın içinde "eko-kent", ticari birimler ve otopark alanları ile birlikte yer alacak.

Büyük çaplı bir gelişim projesinin parçası olan Grand Stade de Nice'in yapım sürecinde, stadın birincil kullanıcısı OGC Nice futbol takımının görüşüne özellikle önem verdiğini dile getiren Başkan Estrosi, tüm kararların oyuncuların onayı alınarak verildiğinin altını çiziyor. Öyle ki, yeni bir antrenman merkezinin de yakın dönemde stada eşlik edeceğini öğreniyoruz.

Haberin devamı için ilerleyiniz >>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :