Kurye 11: Space Invaders "Oyuncaklı" ve "İstilacı" Bir Parti ile Başladı

mimarizm.com / 15 Eylül 2011


Video ve Dijital Sanatlar Festivali Kurye
'nin 2011 ayağı dün (14 Eylül 2011) akşam Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleştirilen müthiş bir parti ile açıldı. Katılımcılar gerçek zamanlı masa tenisi oynadılar, kartondan FPS (first person shooter) gözlükleri ile çevreyi deneyimlediler ve JOURNEY'nin YEM'e "uzaylı istilacı" çıkarmasına tanık oldular.

"Space Invaders" sergi projesinin merkezini oluşturduğu ve bu yıl İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Elektronik Sanat Sempozyumu (ISEA - International Symposium on Electronic Art ) paralel etkinliği olarak kurgulanan Kurye 11 Festival'in açılışı, bilgisayar ve video oyunu yapımcıları, eleştirmenleri ve ilgililerini bir araya getirdi.Parti, festivalin merkezine oturan uluslararası gezici sergi "Space Invaders"ı da görücüye çıkardı. Sergideki işlerden, Hollandalı sanatçı topluluğu Captain Video'ya ait interaktif masa tenisi "Mr. Pong", partiye gelenlere kısa bir kardiyo çalışması yaptırdı. Aram Bartholl'un FPS oyunlarında görüş alanınızın sağ köşesinde duran sanal kol ve silahtan esinlenen kes-yapıştır gözlükleri ise, meraklıları makas ve maket bıçağı ile cebelleşmek pahasına eğlendirdi.Çok sayıda video yerleştirmenin bulunduğu Space Invaders sergisinin en çok ilgi gören işlerinden biri de, ünlü bağımsız yönetmen David Kaplan ve oyun tasarımcısı Eric Zimmerman'ın, günlük hayatın artık video oyunlarından ayırt edilemez hale geldiği bir gelecek yarattığı kısa filmleri "Play" oldu. Film, açılış partisinin "gösterim köşesi" olarak kalabalıkları kendine çekmeyi başardı.Kelly Goeller'in New York sokaklarında tam bir fenomene dönüşen piksellerden oluşan su yerleştirmesi ise, YEM etkinlik alanına özel tasarlanmış bir versiyonu ile sergiye eklemlendi.

Tuborg ve Ballantine's ikramlarının eşlik ettiği partinin en can alıcı dakikaları ise, beklenen şekilde dgmnd ile Galaxy Müzik Evi'nin ortak projesi JOURNEY performansı sırasında yaşandı. Ekip bu etkileyici görsel/işitsel gösteride Rock Band / Guitar Hero gibi müzik odaklı konsol oyunların atmosferine ve elbette özellikle Space Invaders karakterlerine yer verdi; bilgisayar oyunlarının epik görüntülerine eşlik etmesine alışık olduğumuz güncel klasik müzik ve hard-rock tınılarını harmanladı."Kurye 11: Space Invaders" sergisi 23 Eylül tarihine kadar Yapı-Endüstri Merkezi'nde görülebilecek.

Festivalin ISEA işbirliğindeki seminer programı ise 15-17 Eylül tarihleri arasında yine YEM'de gerçekleştirilecek.

Festivale paralel olarak düzenlenen bilgisayar oyunları referanslı kısa film ve belgesel gösterimleri de The Empire Project'te 18 Eylül tarihine kadar sürecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :