Kapoor'un "Çift"i İstanbullu Oldu

mimarizm.com / 22 Temmuz 2014

Tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği uluslararası sanatçı Anish Kapoor'un "Çift-Double" isimli eseri, S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi'nin (SSM) kalıcı koleksiyonunda ziyarete açıldı.Anish Kapoor'un Türkiye'de bir müze koleksiyonunda ziyarete açılan ilk eseri olan heykel çalışması, 2013 Eylül'de SSM'nin ev sahipliği yaptığı ve binlerce ziyaretçiyi ağırlayarak büyük bir başarıya imza atan "Anish Kapoor İstanbul'da" sergisi kapsamında müze bahçesinde sergilenmişti.

Üç metre yüksekliğinde ve 1,70 m genişliğinde granit taştan üretilen "Çift – Double", 5.300 kg ağırlığıyla sergide yer alan taş eserlerin en büyük ve ağırlarından biri olma özelliğini taşıyordu. Yapımı 2006'da tamamlanan görkemli eser, artık kalıcı olarak SSM'nin bahçesinde sanatseverlerle buluşuyor.Eserin Sabancı Müzesi'ne gelmesine vesile olan "Anish Kapoor İstanbul'da" sergisi, 10 Eylül 2013 – 02 Şubat 2014 tarihleri arasında düzenlendi. Bu süre zarfında müze yönetimi, "Çift – Double" eserini kalıcı koleksiyonuna katmak üzere sanatçı Anish Kapoor ile görüşmelere başladı.

Müze koleksiyonuna dahil edilmek üzere 6 Haziran 2014 tarihinde Londra'dan yola çıkan eser, 14 Haziran'da İstanbul'a vardı ve 15 Temmuz'dan itibaren bahçede ziyarete açıldı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :