SSM Koleksiyonları Dijital Ortama Taşındı

mimarizm.com / 26 Aralık 2013

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyon ve arşivleri, DigitalSSM ile dünyaya açılıyor.Dünyanın dört bir yanından akademisyen ve araştırmacıların, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nin koleksiyon ve arşivlerine erişmesini mümkün kılan DigitalSSM projesi tamamlandı. Proje kapsamında, SSM'nin dijital ortama aktarılan Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, Resim Koleksiyonu, Abidin Dino Arşivi ve Emirgan Arşivi'ne ait tüm bilgiler, digisu.sabanciuniv.edu adresinde kullanıma açıldı.

Sakıp Sabancı Müzesi'nin Sabancı Üniversitesi Bilgi Merkezi ile ortak gerçekleştirdiği, Türkiye'nin kültürel mirasına büyük katkı sağlaması beklenen projede; koleksiyon ve arşivlere ait bilgiler, 77.000'den fazla yüksek çözünürlüklü görsel ile destekleniyor.DigitalSSM; yurtiçi ve yurtdışından akademisyenler, araştırmacılar, müzeciler, Türk ve İslam sanatına ilgi duyanlar, koleksiyonerler, sanat tarihi ve tarih öğrencileri için önemli bir kaynak oluşturuyor.

Tarama ve arşivleme işlemi uluslararası standartlara göre yapılan, Türkçe ve İngilizce hazırlanan sitede, gelişmiş arama yapılabilen CONTENTdm yazılımı kullanılıyor. Çoklu dil özelliğine sahip ve farklı dosya formatlarını destekleyen kullanıcı dostu yazılım sayesinde, anahtar kelimelerle tüm arşiv taranabiliyor.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :