Anish Kapoor Eylül'de Türkiye'de!

mimarizm.com / 12 Temmuz 2013

Güncel sanatın önemli isimlerinden Anish Kapoor, Sakıp Sabancı Müzesi ve Akbank Sanat'ın konuğu olarak Türkiye'ye geliyor. 

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) ve Akbank tüm dünyanın merakla takip ettiği ünlü İngiliz kavramsal sanatçı Anish Kapoor'un eserlerini Türkiye'ye getirmeye hazırlanıyor. Akbank'ın 65. yılı kapsamında sponsor olduğu sergide, Anish Kapoor'un eserleri, SSM ve Akbank Sanat'ta sergilenecek.

1990 yılında Venedik Bienali'nde İngiltere'yi temsil eden, 1991 yılında Turner Ödülü'ne layık görülen ve 2012 Olimpiyat Oyunları kapsamında Londra'nın kamuya açık en büyük heykeline (alttaki foto) imza atan Anish Kapoor'un şaşırtıcı eserleri, eylül ayından itibaren İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

Kapoor'un Türkiye'deki ilk kapsamlı kişisel sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanan SSM daha önce hiç sergilenmeyen heykelleri sanatseverlerin beğenisine sunacak. Sergide, dünyada soyut heykel sanatına yeniden anlam kazandıran başlıca sanatçı olarak tanınan Kapoor'un heykel ile mimariyi, mühendislik ve teknolojiyi buluşturduğu tonlarca ağırlıktaki eserleri yer alacak.Güncel sanatın nabzını tutmaya hazırlanan SSM, sergi kapsamında, güncel sanatın geleceğinin tartışılacağı ve önde gelen sanatçılarının inceleneceği konferans, eğitim ve etkinlikler de gerçekleştirecek. Akbank Sanat'ta da sergi çerçevesinde konferanslar verilecek.


Anish Kapoor


2004 yılında dünyanın en üretken ve en saygı duyulan heykeltıraşı seçilen Anish Kapoor'un çalışmalarında Hindistan'a özgü geleneksel öğeler kullanarak özgün yapıtlar ortaya çıkarıyor. 1990 yılından beri büyük boyutlu işler üreten Kapoor'un şimdiye dek çalışmalarının sergilendiği müze ve galeriler arasında dünyaca ünlü Kunsthalle Basel, Tate Galeri, Hayward Galeri, New York Modern Sanatlar Müzesi bulunuyor. Ünlü heykeltıraşın Tate Modern'de sergilenen dev boyutlu ‘Marsyas', 110 ton çelikten yapılan ve Chicago Parkı'nda sergilenen ‘Bulut Geçit' ile 2001 yılında Nottingham Playhouse'da sergilenen 6 metre yüksekliğindeki ‘Gökyüzü Aynası' isimli çalışmaları sanatçının en dikkat çekici eserleri arasında gösteriliyor. Kullandığı soyut dile rağmen günümüzde geniş kitlelerin ilgisini çekebilen az sayıda sanatçı arasında yer alan, 1990'lardan 2000'li yıllara uzanan süreçte dünya çapında birçok sergi gerçekleştiren Anish Kapoor'un dikkat çeken büyük boyutlu projeleri arasında, Kunsthaus Bregenz'de 20 tonluk kırmızı vazelin ve mumdan oluşan heykeli "Benim Kırmızı Yurdum" (2003), Viyana'da Museum für Angewandte Kunst'ta ve Londra'da Royal Academy'de "Köşeleri Bombalamak" enstalasyonu (2009) ve Paris Grand Palais'de sergilediği anıtsal "Leviathan" heykeli bulunuyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :