İki Kat Büyüyen Contemporary İstanbul'dan 2011 Yenilikleri

mimarizm.com / 27 Ekim 2011

Türkiye'nin ilk ve tek uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul'un İstanbul Kongre Merkezi'ndeki 12.500 metrekarelik yeni alanında hazırlıklar devam ediyor. Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, binlerce sanat eserinin sergileneceği yeni fuar alanında Danışma Kurulu üyeleri, galeriler ve sanatçılarla bir araya geldi. Toplantıda, geçtiğimiz yıla oranla iki kat büyüyen etkinlik alanı gezildi, sanatseverleri bekleyen yenilikler anlatıldı.

Contemporary İstanbul, Danışma Kurulu üyeleriyle birlikte fuar alanında bir araya geldi. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli'nin ev sahipliğini yaptığı toplantıya Danışma Kurulu üyelerinden Akbank Private Banking Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, Kadir Has Universitesi Rektör Yardımcısı ve Contemporary İstanbul Genel Koordinatörü Hasan Bülent Kahraman, Korn/Ferry International Müdürü Şerif Kaynar, Euro RSCG Türkiye CEO'su Levent Erden, Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, Akbank Sanat Danışmanı ve Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Akay,  Zarakol İletişim Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Necla Zarakol, İris Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Gazanfer Gür katıldı. Bu yıl fuara dahil olan sanatçı ve galerilerin de katıldığı toplantıda, geçtiğimiz senenin 2 katı büyüklüğündeki alan hep birlikte gezildi.


Ali Güreli: "Türk Çağdaş Sanat'ına olan ilginin artması doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor"

Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli toplantıda yaptığı konuşmada şu ifadelerde bulundu:

"Contemporary İstanbul'un kurulduğu 2006 yılından bu yana, çağdaş sanatın yaygınlaşması ve benimsenmesi, Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu'dan koleksiyonerlerin İstanbul'a gelmesine öncülük edilmesi, galerilerin yurt dışına açılmalarına destek olunması, ulusal ve uluslararası sergiler düzenlenmesi, çağdaş sanatın önündeki engellerin kaldırılması gibi hedeflerimiz için sektörel bir kuruluş gibi çalışıyoruz. Fuarı geçtiğimiz sene 53 bin kişi izledi, bu sene 60 bini aşkın sanatseverin ziyaret edeceğini tahmin ediyoruz. Hem yurtiçinden hem de yurtdışından fuara olan ilginin her yıl artması, hedeflediğimiz noktaya doğru emin adımlarla ilerlediğimizi gösteriyor. Danışma kurulumuza katılan yeni üyelerle birlikte Türk Çağdaş Sanatı'nın dünyaya tanıtılmasındaki misyonumuzu en iyi şekilde yerine getirmeye devam edeceğiz."


CI'den 2011 yenilikleri

Ana sponsorluğunu Akbank Private Banking ve destek sponsorluğunu Zorlu Center'ın üstlendiği Contemporary İstanbul (CI), 24-27 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yer alan toplam 12.500 m2'lik bir alanda gerçekleştirilecek.

Bu yıl 6.'sı gerçekleştirilen fuara, 22 ülkeden 41'i yurtdışı ve 48'ü yurt içi olmak üzere 89 çağdaş sanat galerisi katılacak. Fuarda, Türkiye'den ve dünyadan 550 sanatçıya ait 3000 çağdaş sanat eseri sergilenecek. Her yıl farklı ülkelerin sanatına yer verilen 'New Horizons - Yeni Ufuklar' bölümünde bu yıl, Körfez Ülkeleri'nden 7 sanat galerisi yer alacak. Ayrıca fuar boyunca, koleksyonerler, sanatçılar, sanat kurumu yöneticileri ve sanat eleştirmenlerinin katılımıyla, Türk Çağdaş Sanatı'nın bugünü ve yarınının tartışılacağı 'CI Dialogues' panelleri gerçekleştirilecek.

Contemporary İstanbul'un bu yılki Onur Sanatçısı ise Komet. Komet'in 70. yaşı, santçının son yapıtlarından örneklerin yer aldığı ‘O Değilse Başkasıdır' – ‘Esrarengiz' başlıklı bir sergiyle kutlanacak. 

Fuarda, galerilerin yapıtları ve sanatçılarını sergileyeceği standların yanı sıra galerilerin özel projelerine de yer verilecek. Contemporary İstanbul'un bu seneki yeniliklerinden biri de, 'Curatorial Projects'. Genç küratör Selin Turam tarafından hazırlanan seçki ile ziyaretçiler birçok farklı projeyi ve yapıtı bir arada görebilecekler.

'Video Cube' alanında ise, Kurye Sanat İnisiyatifi'nden Irmak ve Ceren Akman'ın küratörlüğünü üstlendiği, çağdaş sanatın en önemli alanlarından biri olan video sanatına dönük bir seçki gösterilecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :