Contemporary İstanbul'un "Sesli" Açılışından Kareler...

mimarizm.com / 25 Kasım 2011
Türkiye'nin en büyük çağdaş sanat etkinliği ünvanına sahip Contemporary İstanbul, 23 Kasım günü ulusal ve uluslararası basın, ulusal ve uluslararası galeriler, tüm dünyadan sanatçılar, koleksiyonerler, müze müdürleri, küratörler, sanat eleştirmenleri ve sanatseverlerin katılımında gerçekleştirilen önizleme akşamı ile kapılarını açtı.Sanatseverlerin merakla beklediği "Contemporary İstanbul Açılış Partisi", 23 Kasım 2011 Çarşamba akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Teras alanına kurulan özel "Parti Çadırı"nda gerçekleşti. Fuarın açılışı, 4 sıra dışı ses ve sahne performans sanatçısını, Renissance Man ile beraber Tal Isaac, Voin De Voin, Erdem Helvacıoğlu ve Özgür Erkök'i bir araya getirdi.

Lütfi Kırdar'daki açılışta, Özgür Erkök'ün "Otozit Parazit" isimli kostümlü sahne performansı ile Bulgaristan asıllı Alman sanatçı Voin De Voin'in dilin olası çağrışımlarından esinlendiği "PLAY" isimli performansı gerçekleşti. Erdem Helvacıoğlu ve Tal Isaac- Renaissance Man ise gerçek ses elementlerinden ilham aldıkları özel ses performanslarını sergilediler.Kaç Gün, Kaç Sanatçı, Kaç Galeri ve Kaç Sergide?

Contemporary İstanbul 6.yılını kutlarken sanatseverleri büyük sürprizler bekliyor. Fuar, geçen senenin 2 katı olan toplam 12.500 m2'lik bir alanda sanatseverleri ağırlıyor. Contemporary İstanbul'da bu seneden itibaren "Küratöryel Sergi" bölümü yer alıyor; katılımcı galeri sanatçılarının eserleri Contemporary Istanbul desteğiyle genç bir küratör tarafından bir araya getirilerek seçki oluşturuluyor ve galeri sergileme alanlarının dışında fuar alanında sergileniyor.Bu sene "Küratöryel Sergi" kapsamında Selin Turam T/here isimli serginin küratörlüğünü yapıyor. Serginin amacı günümüz sanatında ve kültüründeki çağdaş sorunlara ışık tutmak ve nesnenin hızla değişen ortamda nasıl evrildiğini yorumlamak, aynı zamanda çağdaş sanat ortamının, anlatının durmak bilmeyen hareketiyle nasıl başa çıktığını araştırmak. Seçkide Tony Cragg, Renata Poljak, Maitha Huraiz, Imran Channa, Haleh Anvari, Erdağ Aksel, Meeson Pae Yang ve daha birçok sanatçının eserleri yer alıyor.Türkiye'nin ilk ve tek çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, bu sene 526 sanatçı, 3000 eser, 20 ayrı ülkeden 42'si yurtdışı, 48'i yurt içi olmak üzere 90 çağdaş sanat galerisi ile beraber birçok paralel etkinlik ve projeye ev sahipliği yapıyor. Ana sponsorluğunu Akbank Private Banking ve destek sponsorluğunu Zorlu Center'ın üstlendiği Contemporary İstanbul, 24-27 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi, Fuar Alanı ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Rumeli Salonu'nda 1000'den fazla uluslararası koleksiyoneri ve 60 binden fazla ziyaretçiyi konuk edecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :