"Her Tasarımcı Aslında Bir Habercidir"

mimarizm.com / 23 Haziran 2011


Russell Viers

Zaman Gazetesi'nin bu yıl altıncı kez düzenlediği +1T Tasarım Günleri'nin ikinci gününde Adobe Yazılım Danışmanı Russell Viers, Adobe medya ve yayıncılık uzmanı Barış Özcan ve gazeteci Cüneyt Özdemir söz aldı. Yeni medya düzeninin gazeteciliğe yansımalarına odaklanan konuşmaların ana fikri, tasarımla haberciliğin ayrılmaz bütünlüğüydü.


"Dünyadaki birçok tasarımcı aynı şekilde çalışır, aynı şekilde düşünür"

Tasarım yazılımları konusuna odaklanan Adobe Yazılım Danışmanı Russell Viers, Adobe yazılımları ve geleceğin medya teknolojilerini içeren sunumunda ilginç teknikleriyle katılımcıları şaşırttı. Aynı anda binlerce fotoğraf üzerinde nasıl değişiklik yapılabileceğini gösteren Viers; "Çok kısa bir zamanda birçok fotoğrafı ve bilgisini aynı anda ve aynı hızda yapabilirsiniz" dedi.

Photoshop programını kullanarak, sokakta çekilen bir fotoğrafı bile gazete veya dergide yayımlanan bir fotoğraf haline nasıl getirdiğini aktaran Russell Viers, vakit kaybı en aza indirgemek için kısa yollar gösterdi ve önceki yıllarda kaydedilen bir dosyanın bile nasıl kısa bir şekilde bulunabileceğini anlattı. "Dünyadaki birçok tasarımcı aynı şekilde çalışır, aynı şekilde düşünür" diyen yazılım danışmanı, tasarımcının dünyanın neresine giderse gitsin bir başka tasarımcıyla kolay anlaşabileceğini belirtti.


"Tasarım haberciliktir"

Eğitimde ders veren diğer bir isim ise Adobe medya ve yayıncılık uzmanı Barış Özcan 'dı. Geleceğin yayın teknolojisinden bahseden Özcan, dijital yayıncılıkta ve tasarımda sosyal medyanın önemine dikkat çekti.

2000'li yıllarda herkesin ayrı bir haber kaynağı olduğunu söyleyen Özcan, yayıncıların dijital deneyimlerle dünyayı değiştirme imkanına sahip olduğunu ifade etti. "Tasarım haberciliktir" diyen Özcan, katılımcılara sosyal medyayı kullanarak dijital yayın ve tasarımlarla habercilik yapabileceklerini ileri sürdü.

"Artık çok daha birleşmiş bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle ben sadece tasarımcıyım ya da yazarım demek doğru değildir. Tasarımcılık, asıl değer olan fikirleri daha iyi ifade etmekten, ete kemiğe büründürmeden başka bir şey değildir" saptamasında bulunan Barış Özcan, tasarımcının yazarın fikrini görselleştirmeye çalıştığını, zaman içinde ise sadece araçların değiştiğinin altını çizdi.


Türkiye'de iPad gazeteciliği

Gazete Tasarım Günleri'nin ikinci gününde iPad gazeteciliği de konuşuldu. Türkiye'de iPad gazeteciliğini "Dipnot" uygulamasıyla başlatan gazeteci Cüneyt Özdemir, genç katılımcılara dijital gazeteciliğin önemini ve neler yapabileceğini anlattı.

Teknolojinin artık hayatın kendisi olduğunu belirten Özdemir, "Yeni teknoloji aygıtları ne kadar çok kullanıyor olsa bile, kurumsal yapılarda çok çabuk adapte olunamıyor. Bu sebeple, biz kendi medyamızı oluşturmak için yola çıktık ve kısmen dijital yayın grubunu kurduk" dedi.

Normal şartlarda bir yayının çok fazla insanla ve daha pahalıya mal olduğunu belirten Özdemir şunları söyledi: "Büyük bir gazete kurmak, dağıtım sistemi, abonelik, tasarım derken uzun bir zaman ve maliyet kaybı. Artık bunların hepsini bypass ettiğimiz bir zaman dilimine girdik. Dijital medyada çok cüzi rakamlar ödeyerek, daha az zamanda daha iyi işler yapılabiliyor." 

Dijital tasarım ve yayıncılığın büyük bir devrim olduğuna dikkat çeken Özdemir, birçok medya kuruluşunun henüz bunu anlamadığını, hala üretimin konvansiyonel medyaya yönelik yapıldığını kaydetti.

"Tasarıma gelmeden önce bu işin arka planını bilmek gerekiyor" diyen Cüneyt Özdemir, yeni bir medya dünyası kurulduğunu, tasarım, içerik ve sermayenin bu dünyanın bir parçası olduğunu anlattı. Tasarıma giden yolda teknoloji, içerik ve mecranın üç önemli yapı olduğunun altını çizdi.


"Beş yıl sonra gazeteler hareketli kağıtlar olarak görülecek"

"Dipnot TV'de paylaştığım fotoğraf ve videoları reklamla asla 174 bin kişiye izletemezdim" diyen Cüneyt Özdemir, hiçbir reklamla Twitter ve Facebook'ta ulaştığı kadar takipçiye ulaşamayacağını, sosyal medyanın haber dağıtıcısı haline geldiğini belirtti. Özdemir, içine girdiğimiz yeni medya düzeniyle aracıların kaktığını, normal şartlarda sizli bizli konuşulan insanlarla senli benli olunduğunu, teknolojinin mesafeleri kaldırdığını anlatı.

"Dijital yayıncılık müzik yazarlığının da boyutunu değiştirecek" diyen gazeteci, 5 yıl sonra gazetelerin hareketli kağıtlar olarak görüleceğini ileri sürdü. Özdemir, dijital medyada reklam dünyasında olmayan reklam bölümleri olduğunu  ve sadece dokunulabilir medyaya reklam üretmesi gereken bir medyaya ihtiyaç duyulduğunu paylaştı.

Yeni medyanın yeni medya grubu olduklarını vurgulayan Cüneyt Özdemir, Dipnot'ta; sosyal medya, tivi, dergi, web english, mobile, youtube, tivibu, NTV, dipnot production uygulamalarıyla yazdıklarını, hikaye gibi dilden dile dolaştırmak istediklerini söyledi. 


Tasarım danışmanı Dr. Mario Garcia, Denver Post grafik editörü Jeff Goertzen, illüstratör Cem Kızıltuğ, yönetmen Sinan Çetin, fotoğrafçı Reza, Prof. Dr. Sadık Karamustafa, Bülent Erkmen, karikatürist Salih Memecan gibi alanında uzman yerli ve yabancı pek çok uzmanın eğitim verdiği +1T Tasarım Günleri, 28 Haziran Salı gününe dek sürecek

Geleceğin tasarımcılarıyla ustaları bir araya getiren etkinlikte 25 Haziran Cumartesi günü atölye çalışması yapılacak ve ardından genç tasarımcıların çalışmaları sergilenecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :