+1T Gazete Tasarım Günleri Başlıyor

mimarizm.com / 31 Mayıs 2011
+1T Gazete Tasarım Günleri Başlıyor


Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan +1T Gazete Tasarım Günleri, Zaman Gazetesi'nin İstanbul'daki merkez binasında 21-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor. Seminere başvurular 12 Haziran tarihine kadar www.arti1t.com adresinden yapılabiliyor.

Gazete tasarımına ilgi duyan üniversite mezunu veya son sınıfta okuyan öğrencilere yönelik etkinlikte; sayfa tasarımı, illüstrasyon, fotoğraf, karikatür, infografik, renk, tipografi, reklam-tasarım ilişkisi ve tasarıma editoryal bakış gibi konulara yer veriliyor. +1T teorik ve pratik etkinliklerin harmanlandığı 8 günlük yoğun bir dönemi kapsayacak olan seminerde derslerin yanı sıra belgeseller, sergiler, atölye çalışmaları, portfolyo değerlendirmesi, şehir gezisi gibi birçok aktivite de yer alıyor.

Alanında dünyanın önde gelen isimlerinden olan Jeff Goertzen bu yıl ilk defa öğrencilerle buluşacak. İnfografik alanında eğitim verecek olan Goertzen, ayrıca bir atölye çalışmasını yönetecek. Bunun yanında hem basılı hem de dijital yayıncılık üzerine önemli çalışmaları bulunan ve dünya çapında 500'ün üzerinde gazetenin danışmanlığını yapan, gazete tasarım gurusu Mario Garcia, basın sektörünün önümüzdeki yıllarda nasıl bir dönüşüm geçireceğini ve özellikle ipad gazeteciliğinin geleceğini anlatacak. Dünyaca ünlü fotoğrafçı Reza haber fotoğrafçılığının inceliklerini öğrencilerle paylaşıp, çalışmalarından örnekler sergilerken, Türkiye'de ipad gazeteciliğine DipnotTV ile hızlı bir giriş yapan Cüneyt Özdemir, dijital yayıncılık ve sosyal medya üzerine bir sunum yapacak. Türkiye'de grafik tasarım denilince akla gelen ilk isimlerden Bülent Erkmen ise gazete tasarımını örnekler üzerinden anlatacak. Mesleğinde zirveye ulaşmış isimlerden Sinan Çetin, bu yıl ilk kez katılacağı seminerde genç tasarımcılara konuşurken tasarımın marka değerine katkısı üzerinde duracak. Star Gazetesi'nin tasarımında yaptığı radikal değişiklikle son dönemde tasarımcıların dikkatini çeken Mustafa Karaalioğlu, bir yayın yönetmeninin tasarım ve tasarımcılardan beklentisini, ayrıca editör–tasarımcı ilişkisini anlatacak. Çizgisiyle ve mizahi bakış açısıyla gündemi adeta özetleyen, yer yer belirleyen ünlü karikatürist Salih Memecan medyadaki serüvenini katılımcılarla paylaşacak.

Bir hafta sürecek etkinlikte konuşma ve sunum yapacak usta isimler arasında; Ekrem Dumanlı (Zaman), Bülent Eczacıbaşı (Eczacıbaşı Holding), Bülent Erkmen (MSGSÜ),  Cüneyt Özdemir (CNN Türk), Fatih Uğur (Zaman),  Fevzi Yazıcı (Zaman), Jeff Goertzen (Denver Post), Levent Güneş (Star), Mario Garcia (Garcia Media), Mustafa Karaalioğlu (Star), Nurettin Aslantaş (Zaman), Ömer Bahar (Sabah),  Reha Erdoğan (Hürriyet), Reza (Webistan),  Sadık Karamustafa (MSGSÜ), Salih Memecan (Sabah), Selahattin Sevi (Zaman), Selim Şimşiroğlu (Zaman), Sertaç Bala (Radikal) ve Sinan Çetin (Plato Film) yer alıyor.

Geleceğin tasarımcılarıyla ustaları bir araya getirecek etkinlikte 25 Haziran Cumartesi günü atölye çalışması yapılacak ve ardından genç tasarımcıların çalışmaları sergilenecek. Ayrıca, tüm katılımcılara sertifika verilirken öne çıkan çalışmalar kapanış töreninde ödüllendirilecek. Altı yıldır ‘Türkiye'de Daha İyi Tasarlanmış Gazeteler Olsun' sloganıyla hareket eden etkinliğin bu yılki sponsoru Turkcell.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :