Gazete Tasarımcılarına Yurt Dışından Dersler

mimarizm.com / 27 Haziran 2011
Denver Post Gazetesi grafik editörü Jeff Goertzen ve görsel gazeteci Mario Garcia, uluslararası gazetecilik camiasının usta isimlerini ağırlayan +1T  Gazete Tasarım Günleri'nde sunumları ile dikkat çekti."Gelecekte daha interaktif grafikler hakim olacak"

+1T Gazete Tasarım Günleri, üçüncü gününde (23 Haziran Perşembe), Amerika'nın ünlü gazetelerinden, Denver Post Gazetesi grafik editörü Jeff Goertzen'i ağırladı. Grafikte önemli olanın mesajı net bir şekilde iletmek olduğunu vurgulayan Goertzen, "Gelecekte bizi çok daha interaktif grafikler bekliyor" dedi.

40 ülkede 100'den fazla gazeteye danışmanlık yapan Jeff Goertzen, Denver Post gazetesindeki çalışma sistematiği ile ilgili bilgiler verdi. Yaptıkları tasarımlardan örnekler gösteren Goertzen, infografik yapan kişinin aynı zamanda haber de yapabileceğinden bahsetti.

"Grafik muhabirleri, infografiği yapmakla kalmıyor, aynı zamanda alana gidip bilgi topluyor, haberi yazıyor ve yazdığı haberin tasarımını da yapıyor" diyen Goertzen, infografik için Illustrator, Photoshop, InDesign, Excel gibi birçok program kullandıklarını söyledi.


"Gazete grafiklerinde kullandığımız renk skalası kafa karışıklığını önlüyor"

"Tasarım departmanında çalışmak, bütün birimlerle irtibat halinde olmayı gerektiriyor" diyen Goertzen, muhabir ya da editörün tasarımcıya, kullanacağı grafikte gerekli bilgileri ve rakamları vermesi gerektiğini ifade etti.

Grafiklerin görsel kısmını çok önemsediğini belirten Goertzen, "Bir tasarımı okuyucu için daha anlaşılır kılmak için, grafiğin nasıl kullanılacağı iyi karar verilmeli. Gazete grafiklerinde belli bir renk skalası kullanıyoruz, bu da kafa karışıklığını önlüyor" diye konuştu.

Tasarım yaparken metinleri azaltıp kategorize ettiklerini anlatan Goertzen, grafiklerin yalın tutulması gerektiğinin altını çizdi. Grafikte önemli olanın mesajı net bir şekilde iletmek olduğunu vurgulayan Goertzen, "Gelecekte bizi çok daha interaktif grafikler bekliyor" dedi.

Muhabir haberi kağıda dökerken, tasarımcının görsel bir hikaye yazdığını söyleyen Goertzen, yapılan tasarımın gazeteciliğin haysiyetinin koruması için, ikna edici ve doğru olması gerektiğini anlattı. "Grafik yapmak için bilgiye ihtiyaç var" diyen Goertzen, tasarımcının elinde fazla bilgi olmadan grafik olmayacağını, tasarımcının olmayan gerçekler üzerinden varsayımlar gerçekleştiremeyeceğinin altını çizdi. "İnfografik yaparken okuyuculara saygılı olunmalı" gerektiğini aktaran Goertzen, bu sebeple araştırmayı haber muhabirinin eline bırakmadan, genelde grafik sanatçısıyla beraber olay mahaline bizzat gidip bilgi aldığını söyledi.


Sırada,
Mario Garcia: "Tablette amaç çoktan ölmüş yayınları geri getirmek" >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :