Yeni Dalga Kırsal Yerleşim Modeli; ReGen Villages

Tuba Tellioğlu Şeren / 03 Temmuz 2017
Kopenhag merkezli mimarlık pratiği EFFEKT, dünyamızı kuşatan çevresel, sosyal ve ekonomik sorunlara yanıt vermek amacıyla Hollanda’nın Almere kenti için, kendine yetebilen, ekolojik bir köy modeli yarattı.

Küresel ısınma, nüfus yoğunluğu, yiyecek ve barınma ihtiyacının artması gibi uluslararası ölçekte de tartışılan günümüzün önemli problemlerine çözüm üretmek amacıyla yola çıkan mimarlık ofisi, bütünsel bir konut geliştirme yaklaşımı üzerinde yoğunlaşmış. 

Evlerdeki yiyecek üretimini her mevsim arttırmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla evler cam bir kabukla çevreleniyor. 

ReGen Villages konsepti; yenilenebilir enerji, enerji depolama, organik yiyecek üretimi, akuaponik/aeroponik dikey tarım ve su kaynakları yönetimi gibi bir dizi yenilikçi teknolojiyi bir araya getiriyor. Tümüyle bir uygulamalı teknolojiler ürünü olan ReGen Villages, günümüzün modern teknolojilerini bütünleşik sosyal tasarıma uygulayarak kendi temiz enerjisini, suyunu ve yiyeceğini üretebilen bir ekolojik köy projesi.

ReGen Villages sakinlerinin yiyecek ihtiyacını karşılayan (akuaponik/aeroponik) dikey tarım üniteleri. 

Bugün küresel nüfusun yarısı büyük şehirlerde yaşıyor. ReGen sistemi yüksek frekanslı şehir yaşamına duyulan bağımlılığı azaltarak bir tür yeni dalga çeper-şehirciliğini ve kırsal yerleşimi özendirmeyi hedefliyor. Böylelikle dünya üzerindeki nüfus yoğunluğunun eşit dağılımı sağlanacak. Bu dağılım aynı zamanda, özellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu şehirlerde, yerel ve ulusal yönetimlerin üzerindeki yükü de hafifletmiş olacak.   

Nüfus yoğunluğunun eşit dağılımını sağlayan bu model, sadece çevreye ve ekonomiye katkıda bulunmakla kalmıyor; sosyal açıdan da önemli değerler yaratıyor. Ailenin güçlenmesine ve gerçek bir topluluk fikrinin oluşturulmasına ön ayak olarak sosyal yaşamın gelişip zenginleştirilmesinde önemli bir rol üstleniyor. Proje, insanların doğayla yeniden birlik olmalarını sağlayarak, üretimle tüketimin eş zamanlı gerçekleşmesine imkân tanıyor. 

Venedik Mimarlık Bienali 2016’da Danimarka pavyonunda tanıtılan ReGen Villages projesinin ilk pilot denemesi, 100 konuttan oluşacak şekilde Hollanda’nın Almere kentinde hayata geçecek. Yakın bir gelecekte proje; İsveç, Norveç, Danimarka ve Almanya’nın da çeşitli bölgelerinde de uygulamaya geçecek.  

Projenin detaylarına göz atmak ve teknik altyapısını incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.   
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :