Etkileyici 7 Yeşil Duvar Uygulaması

Tuba Tellioğlu Şeren / 23 Şubat 2017
Dışarıyı içeri taşımanın en etkili yollarından biri olan bitkilendirilmiş duvar uygulamalarından örnekler...

IA Interior Architects Tasarımı LinkedIn Merkez Ofisi

LinkedIn’in San Francisco’da yer alan merkez ofisinin kafetaryasında çalışanlara, üç öğün ücretsiz yemek servis ediliyor. 17’inci kattaki dünya mutfağından örnekler sunan kafetarya yemekleriyle olduğu kadar ilginç tasarımıyla da ilgi görüyor. Örneğin, The Pulse adlı içecek barının bir duvarına şehirdeki yeşil bitki örtüsünün tüm tonları yansıtılmış. Boydan boya cam pencerelerin hemen önüne yerleştirilen dinlenme bölümleri ise insana açık alanda olduğu hissini veriyor. Şehirdeki küçük park alanları ise yapay bir mantar pano üzerinde temsili olarak görselleştirilmiş. Bu pano aynı zamanda çalışanların selfie fotoğraflarını sergiledikleri bir alana dönüşmüş. 

***

Gensler Tasarımı Etsy Merkez Ofisi 

Gensler’in tasarladığı online satış platformu Etsy’nin Brooklyn’deki genel merkezi, karbon ayak izini azaltmaya odaklanan sürdürülebilir ofis tasarımıyla dikkat çekiyor. Rekreasyon aktiviteleri ve ev konforu sunan merkez ofisin tasarımı, çalışma ortamı ve doğal çevre arasındaki sınırların ortadan kalkmasını sağlamış. Sakin okuma noktaları, yaratıcı bölümler ve oyun alanları gibi artık çağdaş ofislerde standart olarak kabul edilen özellikler çalışanlar için renkli bir ortam oluşturmuş. Yeşil ofis trendinin devamı olarak ofis duvarları ve teraslar bitkilerle donatılmış. Yeşil duvarlar ise cevizağacından oturma birimlerinin bulunduğu galeri bölümüne fon oluşturuyor.

***

DXA Studio Tasarımı Modo Yoga

Dışarıdan bakıldığında Modo Yoga tipik bir Williamsburglu. İçerisi ise evrensel Zen havasında. Bu ortamın yaratılmasında DXA Studio’nun sahipleri Wayne Norbeck ve Jordan Rogove’ın rolü büyük. İkili 1900’lü yıllardan kalma, eski bir aydınlatma üretim fabrikasını 6 bin metrekarelik bir sürdürülebilirlik ve yoga merkezine dönüştürmüş. Ziyaretçilerin siyah metalik bir resepsiyon bölümüyle karşılandığı merkezin dinlenme bölümünün duvarlarında ise yeşil bitkilendirme yapılmış.

***

 

Meyer Davis Studio Tasarımı 1 Hotel Miami 

Ziyaretçiler, otelin giriş katında bulunan lobisinden içeri adım atar atmaz karşılarına bir duvar resmi çıkıyor. Bu çalışmada, beyaza boyanmış duvarın aralıklarından fışkıran yeşil çimenlerle yüzen bir adam figürü resmedilmiş. Mimarlar bu yaşayan heykeli hayata geçirmek için Plant the Future ve arts collective 2Alas ile ortaklaşa çalışmışlar.

***

 

Gensler Tasarımı 888 Brannan Street

888 Brannan Street’in atrium lobisi bir cep parkını andırıyor. Gensler’den Collin Burry ilk hedeflerinin ofis çalışanları için bir kamusal alan yapmak olduğunu dile getiriyor. Bu açık alana farklı segmentlere ayrılmış yeşil bir duvarla fon oluşturulmuş.  

***

Ateliers Jean Nouvel Tasarımı Cervezas Moritz Bira Fabrikası

Ateliers Jean Nouvel tarafından tasarlanan Cervezas Moritz Bira Fabrikası’nın avlusunda Patrick Blanc imzası taşıyan bir yeşil duvar kullanılmış. Patrick Blanc, aynı zamanda Nouvel’in Paris’teki Musée du Quai Branly’nin dikey bahçelerini de tasarlamıştı. Yeşil bitki ve tuğla kombinasyonu, doğa ve endüstrinin bir araya gelmesine gönderme yapıyor.  

***

 

Perkins + Will Tasarımı Şangay Doğal Tarih Müzesi 

Perkins + Will tarafından tasarlanan Şangay Doğal Tarih Müzesi şehir merkezinde yer alan en etkileyici yapılardan biri. Müzenin tasarımında geleneksel Çin Bahçeleri’nden ve Notilus deniz kabuğunun yuvarlak formundan esinlenilmiş. Yapının akıllı dış cephesi biyoklimatik özelliklere sahip.

Kaynak, Interior Design


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :