XL-Muse’dan Dev Kitap Tüneli

Tuba Tellioğlu Şeren / 10 Ağustos 2016
Şangay merkezli tasarım stüdyosu XL-Muse, tasarımını üstlendiği kitabevinin zemininde siyah ayna, duvarlarında ise kemerli raflar kullanarak mekanı adeta bir kitap tüneline dönüştürmüş.

Yangzhou Zhongshuge kitabevinin koridorlarındaki kitap rafları tavana kadar uzanıyor. Bu raflar, zeminde kullanılan aynalardan yansıyarak mekanda bir su efekti yaratıyor. Tasarımcılar mağazanın Zhen Yuan sahilindeki suya yakın lokasyonundan ve bölgedeki kemerli köprülerden ilham almışlar.  

 

“Geçmişte, suyun rehberliğinden faydalanmak için birçok sanatçı burayı ziyaret ederdi” diyor XL-Muse ve ekliyor: “Köprüler, eskiden kültür ve ticareti yönlendiriyordu; burada ise insanlar ve kitaplar arasında bağlantı kurulmasına yardımcı oluyor.”  

Yangzhou kitabevi, XL-Muse tasarım stüdyosunun Zhongshuge kitabevi için tasarladığı son mekan. Stüdyo daha önce kitabevinin Hangzhou’daki diğer mağazasının da tasarımını yapmış.

 

Yangzhou Zhongshugu’nun konkav rafları tavanda birleşmiyor; bunun yerine tavanı bir yarık gibi ikiye bölen ve içine aydınlatmaların yerleştirildiği bölümle birbirinden ayrılıyor. 

Aynalı zeminden yansıyan bu yarık bir nehir gibi, ziyaretçileri mağazanın içinde ileri doğru yönlendiriyor. 
1.000 metrekarelik mekanın en dramatik bölümü olan lobide bir okuma odası ve köy temalı bir çocuk alanı yer alıyor.

 

Ana okuma bölümünde tavana doğru eğrilen, dolgun ve yuvarlak hatlı, heykelsi beyaz sütunlara yer verilmiş. 

Resimli çocuk kitapları bölümündeki raflarda ev, kule, uçan balon ve bulut formları kullanılmış. 

Bu bölümdeki ahşap raflar canlı renklere boyanmış. Kullanılan aydınlatmalar sayesinde tavan yıldızlı bir gökyüzünü andırıyor. 

Fotoğraflar, Shao Feng.

Bu haber Dezeen’den derlenmiştir.
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :