Kitapla Tasarlamanın 7 Yaratıcı Yolu

Hülya ÇAYLAK / 07 Temmuz 2015

Teknoloji meraklısı dijital çağımızda, basılı olanın değeri uzun zamandır sorgulanıyor. Okuyucuların e-kitaplara bilgisayar ekranlarından kolayca erişebildiği bir dünyada, kağıt sadece yer kaplıyormuş gibi görünüyor. Mimarlık dünyasında da kitaplar genellikle estetik bir aparat ya da dekoratif bir motif gibi kullanılıyor. Kitap, yaşam alanlarımızdaki bir nesne haline geliyor.

Mimarlar ve endüstriyel tasarımcılar, çeşitli alanlarda kitapları kullanmanın hayalini kuruyorlar. Ticari alanlarda kitap rafları transparan bir duvar oluşturmak için kullanılıyor. Benzer bir trend endüstriyel tasarımda da ortaya çıktı. Kütüphaneden kitapçılara kadar tüm dünya, kitapları, model ya da desen yaratmak için kullanılacak objeler olarak görmeye başladı. Kitaplıklar, kitapların depolandığı alanların dışında, iç tasarımın bir parçası haline gelerek, estetik bir ayraç olarak kabul edildi. Yeni kitaplık üniteleri, kitapların kullanım yollarıyla ilgili yaratıcı olmaları konusunda tasarımcılara izin veriyor.
St. Mark's Bookshop | Clouds Architecture Office
Bu projedeki dalgalı kitaplıklar alanı hareketlendirmek için kullanılmış. Gözlerin alanda kesintisiz bir şekilde akmasına izin veriyor. Düz kitaplıklar ise okuma ve imza günleri gibi farklı etkinlikler için alan yaratıyor.

*

Cultura Bookstore | StudioMK27
Geleneksel yerden tavana duvar raflarından oluşan bu kitabevi, çok büyük bir iç alana sahip. Bu alanda arkadan aydınlatmalı etajerler dikkat çekici bir kontrast yaratıyor. Ahşap zemin beyaz laminat detaylarla vurgulanırken, raflardaki kitaplar göz ardı ediliyor.

*

 

D-House | PazGersh Architecture + Design
Bu evde kullanılan raf, oturma odası ile yatak odasına çıkan merdivenleri birbirinden ayırıyor. Yani ortak alanla özel alan arasında bir ayrım yaratıyor. Ayrıca merdivenlere de yapısal bir destek sunuyor.

*BookWorm | Atelier 010

Bu raf normal bir raf değil. Aynı zamanda çok güzel bir okuma alanı. İnsan kendisini kelimenin tam anlamıyla kuşatılmış hissediyor.

*


 

Cave Book Case Seating | Sakura Adachi
Tasarımcı, duvardan bağımsız bu kitaplığın tam ortasında bir oturma alanı yaratmış. Bu alan, kitap kurdu olan herkes için bir kutlama sebebi.

*
Tower Large | Dune
Bu geometrik, desteksiz raf geleneksel raflara nazaran daha yaratıcı ve estetik bir seçenek sunuyor. Raf, kitaplardan bağımsız olarak heykelsi bir nitelik taşıyor.

*Electrodes | Dune
Buradaki elektrotlar duvarda çok güzel bir desen oluşturuyor. Tasarımı tamamlamak için birkaç kitap eklemek yeterli. Kitaplarla birlikte duvarda çeşitli çizgiler de oluşacak.


Bu haber architizer.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :