Tepta, Bursa’da Zindankapı’da Açılan İlk Sergiye Aydınlatma Desteği Veriyor

mimarizm.com / 22 Ekim 2021
TEPTA Aydınlatma, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek interaktif müze ve sanat galerisine dönüştürülen Zindankapı’da açılan “Zamansızlık Şarkısı” sergisine aydınlatma desteği veriyor.

17 Ekim’de, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Evre ve Kolekta’nın iş birliği ile açılan ve küratörlüğünü Derya Yücel’in üstlendiği "Zamansızlık Şarkısı" adlı sergi, günümüz sanatçılarının zaman kavramına dair algılarını yansıtıyor. 

Sergi, 2500 yıllık geçmişin hafızasını taşıyan Zindankapı’nın tarihi dokusu ile “zamansızlık” kavramına dair farklı bir bakış açısı sunuyor. Gülçin Aksoy, Işıl Çelik, Osman Dinç, Nezaket Ekici, Şefik Özcan, Çağrı Saray, Meliha Sözeri, Yaşam Şaşmazer, Cengiz Tekin ve Vahit Tuna’nın yerleştirme, heykel, desen ve performans-video eserleri, zindanların boşluğunu sanat ile dolduruyor. 

Sanatçı Vahit Tuna’nın sergide yer alan ve 2019 yılında Versus Art Galeri’de sergilendiğinde yine, TEPTA tarafından aydınlatılan eseri, Zindankapı’da da TEPTA ile ışık buluyor. TEPTA’nın 30 yıldır iş ortağı olan iGuzzini’nin sanat eseri aydınlatması konusunda özelleştirilmiş Palco Framer isimli ürününün yaydığı özel ışık, bu sanat yapıtı ile adeta özdeşleşiyor.

TEPTA, 17 Ocak 2022’ye kadar gezilebilecek olan serginin ziyaretçilerine, teknik özellikleri ile çok sayıda tasarım ödülüne sahip, işlevsel ve çok yönlü bu aydınlatma ile sanat eserine özel aydınlatma deneyiminde son teknolojiyi sunuyor. 37 mm çapındaki Palco Framer, NASA teleskoplarında kullanılan özel merceğinden yaydığı hedefe doğrudan ulaşan ve dağılmayan ışınlar ile, eseri çerçevelerken sanat yapıtlarında kullanılan renklerin herhangi bir değer kaybına uğramadan; aslına sadık şekilde görülmesini sağlıyor. 

Patentli merceği ve reflektörü ile eserlere zarar vermeden aydınlatma sağlayan Palco Framer, ışık huzmelerini bu eşsiz teknolojisi sayesinde istenilen formda etrafa dağıtmadan çerçeveleyerek yayıyor. Ürünün 360° optik ekseni, Tuna’nın eseri için tasarladığı ışık efektinin, Zindankapı’daki farklı konumlandırmasında da yakalanmasını sağlıyor. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :