TEPTA “Paylaşılan Kutsal Mekanlar” Sergisinin Sponsorluğunu Üstleniyor

mimarizm.com / 08 Temmuz 2021
TEPTA, Cer Modern’de 30 Eylül'e kadar gezilebilecek, Akdeniz’de oldukça yerleşik bir konu olan dinî topluluklar arasındaki sınırların geçirgenliğini gösteren eserlerinin yer alacağı “Paylaşılan Kutsal Mekanlar” sergisine aydınlatma desteği veriyor.

Kurulduğu günden beri sanat gündemini yakından takip eden ve sanat alanında doğru aydınlatmanın yaygınlaşmasına öncülük eden TEPTA, salgın sebebiyle alıştığımız gündelik yaşamın değişmek zorunda kaldığı bu zorlu dönemde, sanat ve tasarım dünyasının yanında olmayı ihmal etmiyor.

TEPTA, Akdeniz coğrafyasında bir çeşit “hac yolculuğu” olarak tasarlanan ve “kutsalı paylaşma”nın tarihsel ve güncel veçhelerini ortaya koyan eserlerin en doğru şekilde aydınlatılmasını sağlıyor. Bu aydınlatma için 20 Watt ve 3000 Kelvin değerinde ışık yayan armatürler kullanılıyor.

Anadolu Kültür A.Ş. tarafından, Calouste Gulbenkian Vakfı ve Ankara Fransız Kültür Merkezi’nin desteğiyle Cer Modern’de 30 Eylül'e kadar gezilebilecek olan Paylaşılan Kutsal Mekanlar sergisi, ziyaretçilere antro­polojik araştırmayla güncel sanatın bir araya geldiği bir deneyim sunarken; onları Akdeniz’deki kutsal mekânlar etrafında bir yolculuğa davet ediyor.

Yıllar süren antropolojik ve tarihsel araştırmalara dayalı bu çok yönlü proje, her bir tekrarında yeniden yazılmasıyla sergiyi kendi içinde bir hac yolculuğuna çıkarıyor. Nitekim genel tema aynı kalmakla beraber biçim, içerik ve bağlam her yeni şehir­de değişiyor. Farklı versiyonları Marsilya Av­rupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi (Mucem) (2015), Tunus Bardo Müzesi (2016), Paris (2017), Selanik (2017), Marakeş (2018), New York (2018), İstanbul’da (2019) düzenlenen serginin Ankara versiyonunun doğru aydınlatılması adına gerekli teknik armatür desteğini sağlayan TEPTA, sanat alanında kurduğu iş birlikleri ile ziyaretçilerin konforlu ve etkili bir sergi deneyimi yaşamalarını sağlamayı önemsiyor ve Ankaralı sanatseverler ile buluşacak olmaktan mutluluk duyuyor.

Küratörler: Dionigi Albera, Manoël Pénicaud

Sanatçılar: Saima Altunkaya, Hüsniye Ateş, Benji Boyadgian, Hera Büyüktaşçıyan, Manuel Çıtak, Ekrem Ekşi, Thierry Fournier, Giampaolo Galenda, Emrah Gökdemir, Nele Gülck & Nikolai Antoniadis, Engin Irız, Noha Ibrahim Jabbour, Robert Jankuloski, İzzet Keribar, Marco Maione, Jean-Luc Manaud, Diana Markosian, Cécile Massie, Andrea Merli, Ayşe Özalp, Manoël Pénicaud, Nira Pereg, Guy Raivitz, Sarkis, Gildas Sergé, Cemal Taş, Hale Tenger, Francesco Tuccio, Gençer Yurttaş

Araştırmacılar: Sébastien de Courtois, Dilşa Deniz, Elizabeta Koneska, Jens Kreinath, Sara Kuehn, Marion Lecoquierre, Yael Navaro, Antonio Pusceddu, Aylin de Tapia

Koleksiyonlar-Arşivler: Banu-Hakan Çarmıklı Koleksiyonu, C-Album, Gamma-Rapho, Gemäldegalerie, Getty Research Institute, Houshamadyan, IDEMEC-CNRS, Aix-Marseille Université, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, Library of Congress, Musée des civilisations de l’Europe et de la Méditerranée (Mucem), The National Gallery, The New York Public Library, SA­TIS, Aix-Marseille Université


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :