Renkli Geçitler

mimarizm.com / 21 Eylül 2021
Londra merkezli tasarımcı Yinka Ilori, bu yılki Londra Tasarım Festivali için 18 yaya geçidini canlı renkler kullanarak dönüştürüyor. Bring London Together adlı proje, her gün Londra sokaklarında yürüyen binlerce insanın yolculuğuna neşe katmayı amaçlıyor.

Fotoğraflar: Yinka Ilori

Yinka Ilori, Londra'nın merkezindeki Tottenham Court Road'daki 11 yaya geçidinin her zamanki siyah ve beyaz çizgilerini mavi, turuncu, pembe, mor ve yeşilin koyu tonlarıyla değiştirdi. Tasarımcı, bu geçişlerin kentlilerin sanatı deneyimleyebilecekleri bir odak noktası haline gelmesini; günlerine bir neşe ve pozitiflik duygusu getirmesini amaçlıyor.

Londra Tasarım Festivali 2021 için dönüm noktalarından biri olan proje aynı zamanda, pandemi sonrasında şehrin yaratıcı, perakende ve konaklama sektörlerini desteklemek amacıyla Londra yerel yönetiminin öncülük ettiği bir turizm kampanyası olan “Let's Do London”ın bir parçasını oluşturuyor.

Tasarımda uygulanan desen, çevremizdeki insanlar ile hissettiğimiz bağlılığın gücünü temsil etmesi amaçlanan dairelerle parçalara ayrılmış çizgilerden oluşuyor. Ilori, tasarım aşamasında son 18 ayda arkadaşları ve komşularıyla kurduğu ilişkileri düşündüğünü belirtirken hala pandeminin etkileri devam ederken Londralılara hayatlarını yeniden yaşayabileceklerini de hatırlatmak istediğinin altını çiziyor.

Proje kapsamında ayrıca Londra Sanat Üniversitesi'nden öğrencilerle birlikte altı ve festival sırasında gönüllüler tarafından boyanacak bir yaya geçidi de ayrıldı. Şehrin merkezi iş bölgesindeki bu geçişler için Ilori, öğrenci tasarımcılar Annabel Maguire, Sophie Cornish-Keefe ve Eliot Everton ile bir dizi farklı tasarım üzerinde çalıştı.

Haber dezeen’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :