Renkli DYOloglar’a Gülsün Karamustafa ve Sadık Karamustafa Konuk Oldu

mimarizm.com / 13 Ekim 2021
DYO’nun AURA İstanbul iş birliğiyle gerçekleştirdiği Renkli DYOloglar “Türkiye’nin Renkleri” canlı yayın serisinin son yayınına ressam ve sanatçı Gülsün Karamustafa ile grafik tasarımcı Sadık Karamustafa katıldı.

Türkiye’nin köklü boya üreticisi DYO’nun AURA İstanbul iş birliğiyle gerçekleştirdiği ve renklerin farklı disiplinlerin bakış açısı ile ele alındığı Renkli DYOloglar “Türkiye’nin Renkleri” canlı yayın serisinin son yayınına ressam ve sanatçı Gülsün Karamustafa ile grafik tasarımcı Sadık Karamustafa katıldı. Söyleşi, DYO’nun Youtube kanalından canlı olarak yayınlandı.

“Renk Coşkusunu Sonsuz Yaşadım”

Renk ile ilişkisinin çocukluk yıllarından başladığını söyleyen ressam ve sanatçı Gülsün Karamustafa, hayatın içindeki her şeyde bir renk olduğunu, kendisinin de renk coşkusunu sonsuz yaşadığını söyledi ve şunları ekledi: “Almış olduğum eğitimler, akademik geçmişim de olsa profesyonel hayatımda bir şey yapmaya başladığımda bir şeyden vazgeçemiyorum; çocukluğuma dönüp sulu boyanın üzerinde hazırlanmış olan parlak ve zengin renk skalalarından vazgeçemiyorum. Resimlerimde renklerle olan ilişkimi böyle bir sürece indirgeyip, coşkuyla zengin bir renk haritasına geçiyorum.’

“Renkli Bir Tasarımcıyım”

Grafik tasarımda renk kullanımına ve renk kullanımının tarihsel süreçlerine değinen Sadık Karamustafa; “Eskiden matbaaların imkânları göz önünde bulundurulduğunda yapılan kişisel çalışmalarda, hatta kurumların ve ülkelerin kurumsal renkleri belirlenirken yapılan tercihlerinden belli olduğu üzere renk çeşitliliği çok sınırlıydı. Grafik tasarım ile rengin değişik bir ilişkisi var. Ben renkli bir tasarımcıyım, renkli tasarımlar yapmayı benimsedim. Yaptığım dergi kapaklarında ve afişlerde farklı yazı tipleri kullanmayı ve yazıyı renklendirmeyi seviyorum. Renklerle iletişim kurabilmek çok önemli…” dedi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :