Renkli DYOloglar’a Özlem Yalım ve Ümit Altun Konuk Oldu

mimarizm.com / 20 Ağustos 2021
DYO’nun AURA İstanbul iş birliğiyle gerçekleştirdiği ve renklerin farklı disiplinlerin bakış açısı ile ele alındığı Renkli DYOloglar “Türkiye’nin Renkleri” canlı yayın serisinin bu haftaki yayınını endüstri ürünleri tasarımcısı Özlem Yalım ile Ümit Altun gerçekleştirdi.

Farklı disiplinlerden isimlerin bir araya geldiği Renkli DYOloglar serisinin bu haftaki konukları endüstri ürünleri tasarımcısı ve stratejik tasarım yöneticisi Özlem Yalım ile endüstri ürünleri tasarımcısı Ümit Altun oldu.

“Renk, Psikolojiyi ve Algıyı Doğrudan Etkiliyor”

Youtube üzerinden canlı yayınlanan Renkli DYOloglar serisinin konuklarından Özlem Yalım; “Işık ve ışığın rengi, insanın psikolojisini ve algılarını doğrudan etkileyen faktörler.. Mesela sokaklarda gezdiğinizde veya evlerde, beyaz renkli floresanların çok fazla yaygın olduğunu göreceksiniz. Bu rengin insanın stres seviyesini ve hormonal dengesini bozan, yukarı çeken bir durumu var. Diğer taraftan renkli ışığı çok bilinçsiz bir şekilde kullanıyoruz. Ağaçlara yeşil ışık kullanalım, su mavidir gibi algılar çok basmakalıp ve klişe kullanımlar oluyor.” cümleleri ile ışık ve renk kavramlarına değindi.

“Renk Coğrafyaya Göre Farklılaşıyor”

Renklerin kültürel altyapıyla bağlantısına ve kullanım şekline değinen Ümit Altun ise, sohbette şunları belirtti: “Coğrafyaya göre, ülkelere göre ışığın anlamı ve algısı farklılaşıyor. Ürün üzerindeki renk uygulamalarında teknolojiyi yansıtan, yeniliği çağrıştıran renkler kimi ülkelerde beyaz veya maviyken, kimi ülkelerde kırmızı veya turuncu olabiliyor. Bu kültürel altyapıyla oluşan bir şey, ışık da coğrafyaya göre farklı karakterlere bürünebiliyor.”

Her hafta DYO Boya’nın YouTube sayfasından canlı yayımlanacak söyleşilerde birbirinden değerli konuşmacılar, üzerinde yaşadığımız toprakların kültürel yapısının hayatımıza kattığı renkleri farklı yönlerden ele alıyor. Canlı yayınlar ve kayıtlı söyleşiler DYO Boya’nın YouTube kanalı üzerinden takip edilebiliyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :