Renkli DYOloglar’a Emre Arolat ve Ece Ceylan Baba Konuk Oldu

mimarizm.com / 26 Ağustos 2021
DYO ve AURA İstanbul iş birliğiyle gerçekleşen Renkli DYOloglar “Türkiye’nin Renkleri” canlı yayın serisinin bu haftaki yayınını Türkiye’nin uluslararası alandaki faaliyetleriyle tanınan mimarı Emre Arolat ve Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ece Ceylan Baba gerçekleştirdi.

DYO’nun AURA İstanbul iş birliğiyle gerçekleştirdiği Renkli DYOloglar serisine bu hafta EAA-Emre Arolat Architecture kurucu ortağı, mimar Emre Arolat ve Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ece Ceylan Baba konuk oldu.

“Işık ve Renk Benim için Hayatın Kendisi”

Rengin mekândan bağımsız düşünülemeyeceğini ve mekânın bağlamının gerektirdiği renk tercihinin önemine değinen Emre Arolat, sohbet sırasında şunları belirtti: “Rengi ve ışığı tasarımın bir parçası haline getirmek gerekiyor. Her mekânın bir ışığı ve her ışığın kendine göre bir rengi vardır. Renk, tasarım sürecinde veya belirli bir noktada kendi kendine ortaya çıkmadıysa o ana fikirde bir zafiyet vardır. Renk, mekâna farklı deneyimler ve bakışlar kazandırıyor, hikâyeyi farklı bir noktaya taşıyor. Her şeyin bir rengi vardır. Önemli olan onu bulmak için yeteri kadar çaba sarf etmek.”

"Renk, Koku ve Tat Gibi Oldukça Bireysel Bir Konu"

Prof. Dr. Ece Ceylan Baba da mimari üretim ve mimari tasarım sürecinin renkle ilişkisi ile ilgili olarak; “Mimari tasarım süreci bir noktadan bir noktaya olan bir yolculuk... Bu yolculuğun başlangıcı da mimarın zihnindeki ideal durumla başlayıp bağlam açısından evrimleştiği ve bulunduğu coğrafyaya adapte olduğu bir yapı üretiminden ileri geliyor. Benim için bu yolculuğun tamamı bütünsel olduğu için işi bütün olarak ele almak tarafında duruyorum. Mimarinin rengi, mekânın ya da malzemenin rengi gibi konuları bu bütünsellikle ele alıyorum. Renk yapıya sonradan giydirilen bir örtü veya bir kaplama değil, tasarımın ta kendisi, temel enstrümanı” dedi.

Her hafta DYO Boya’nın YouTube sayfasından canlı yayımlanacak söyleşilerde değerli konuşmacılar, üzerinde yaşadığımız toprakların kültürel yapısının hayatımıza kattığı renkleri farklı yönlerden ele alıyor. Canlı yayınlar ve kayıtlı söyleşiler DYO Boya YouTube kanalı üzerinden takip edilebiliyor.

Emre Arolat ve Ece Ceylan Baba söyleşisini izlemek için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :