“Pera Müzesi’nden Eserler” Bilgisayar Ekranlarında

mimarizm.com / 23 Ağustos 2017
Pera Müzesi, izleyiciyle koleksiyon eserleri arasındaki iletişim yollarını genişletmeye yönelik projelerine bir yenisini ekledi. “Pera Müzesi’nden Eserler” adlı ücretsiz Google Chrome uzantısı ile koleksiyonlarını bilgisayar tarayıcılarına taşıyan müze, kullanıcılara her an ulaşabilecekleri keyifli bir sanat deneyimi sunuyor. 

Göksu Deresi, 1927-1930, Ali Enis Oza

Kuruluşundan bu yana düzenlediği sergi ve kamusal programlarının yanı sıra, sanatı gündelik yaşantının bir parçası kılan dijital projeler de üreten Pera Müzesi, bu kez koleksiyonlarını Google’ın web tarayıcısı Chrome aracılığıyla sanatseverlere ulaştırıyor.

Google Chrome’un kullanıma sunduğu uzantılar (extensions), tarayıcılara yeni özellikler kazandıran kod parçacıklarından oluşuyor. “Pera Müzesi’nden Eserler” (Artworks from Pera Museum) isimli Google Chrome uzantısı ile açılan her yeni sekmede Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonlarından rastgele bir eser sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Böylece kullanıcı, standart ve olağan sekmeler yerine müze koleksiyonlarından sürprizli ve keyifli bir seçki deneyimleyebiliyor. 

Pera Müzesi’nden Eserler

Pera Müzesi’nden Eserler uzantısında müzenin “Oryantalist Resim”, “Kütahya Çini ve Seramikleri”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ile “İstanbul Fotoğraf” koleksiyonlarından seçilen eserler yer alıyor. 50 adedi aşkın eserin yer aldığı uygulamada kullanıcılar, birbirinden farklı eserlerle karşılaşarak, hem sergilenmeyen koleksiyon eserleri hakkında fikir ediniyor hem de gündelik hayatlarında sanata yer açmış oluyor. 

Osman Hamdi Bey, İki Müzisyen Kız (1880)

Terazi Takımı, İran, 18. yy

Sigaralık, kül tablası ve şekerlik, 20. yy

Franz Hermann, Hans Gemminger, Valentin Mueller, Türk Hareminden Bir Sahne (1654)


Ücretsiz Google Chrome uzantısını bilgisayarınıza eklemek için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :