Pera Müzesi "Google Art Project" ile Dünyaya Açılıyor

mimarizm.com / 09 Nisan 2012


Google ve 40 ülkeden 151 önemli sanat kurumunun işbirliği ile oluşturulan "Google Art Project"in ikinci fazında, Pera Müzesi de yer alacak.

Artık sadece birkaç tıkla Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nin ‘Oryantalist Resim Koleksiyonu'nu, ‘Kütahya Çini ve Seramikleri', ‘Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri' ile ‘Eski İstanbul Fotoğrafları' koleksiyonlarını web ortamında keşfe çıkmayı mümkün kılan proje sayesinde kullanıcılar, bu geniş koleksiyonlardaki eserleri en ince detaylarına kadar inceleyebilecek. İlgililer aynı zamanda kendi koleksiyonlarını oluşturma ve paylaşma şansını da yakalayacaklar.

"Google Art Project" ve "My Gallery"

Geliştirilmiş "Benim Galerim" (My Gallery) özelliği sayesinde kullanıcılara projede yer alan 30 bin sanat eseri arasından istediklerini seçerek kişisel galerilerini oluşturma fırsatı tanıyan Google Art Project'te ilgililer, ister eserlerin tek tek ister koleksiyonların tamamının eklenebildiği bu galerileri, aile ve arkadaşlar ile de paylaşılabilecek. Kullanıcılar dönem, sanatçı ya da eser kategorisine göre arama yapabilecek, dünyanın dört bir yanındaki müzelerdeki sanat eserlerine erişebilecekler.

"Google, kültürün her türünü sanal dünyaya getirmeyi ve ulaşılır kılmayı hedefliyor" diyen
Google Art Project Direktörü Amit Sood, ekliyor: "Bu sanat projesi, internetin bilgiyi nasıl erişime açtığının kanıtı… Ve dünyanın dört bir yanından yeni ortaklarımız sayesinde sanat projesi globalleşiyor."

Google Art Project'in diğer ortakları arasında; Tate, Victoria & Albert Müzesi, The National Gallery, Museo Thyssen-Bornemisza, New York Modern Sanat Müzesi (MoMA), Beyaz Saray, Uffizi Gallery, Rijksmuseum, Versay Sarayı, Frick Koleksiyonu, Metropolitan Müzesi, Van Gogh Museum, Reina Sofia ve Musée d'Orsay gibi önemli kurumlar da yer alıyor.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :