Ormanda Saklı Bir Restoran

Deniz Tekten, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü son sınıf öğrencisi / 07 Kasım 2019
MUDA-Mimarlık, "Garden Hotpot Restaurant" projesinde, “hotpot” kültürünü doğal çevre ile bütünleştirip, orijinal eko sisteme saygılı bir tasarım anlayışı hedeflemiş.

MUDA-Mimarlık, Çin'in güneybatısında Chengdu kırsal bölgesinde bulunan restoran tasarımını tamamladı. Bölgenin iklim koşullarından yola çıkarak okaliptüs ormanı boyunca konumlandırılan "Garden Hotpot Restaurant", sadece yemek kültürü değil, aynı zamanda bulunduğu bölgenin yerel kültürünün yaşam ve eğlence özelliklerini takip etmesi ile de tanınıyor.

Doğal çevreye minimum müdahale ile tasarlanan restoran, mimari ölçeği ortadan kaldırmak üzere düşeyde bölücü duvarlar kullanmak yerine göl kenarı boyunca uzanan ince ve üç metre boyunda pilotiler ile çevrilmiş. Galvanizli çelik kanopinin zemindeki yansıması olarak aşağıdaki platform korozyon önleyici ahşaptan yapılmış ve restoranın orman ile bağlantı kurmasını sağlayan farklı boyutlarda masalarla tefriş edilmiş.

Doğal çevreye duyulan saygı ve insan müdahalesini en aza indirmek için MUDA, araziyi ve ağaçları manuel olarak haritalandırmış ve yapıyı okaliptüs ağaçları ile gölün bulunduğu yere göre tasarlamış.

İnşaat süresini büyük ölçüde kısaltan ve maliyeti düşüren çelik yapı teknolojisinin tercih edildiği yapı, göl boyunca ağaçların ve pilotilerin arasında kıvrılan bir buhar kaynağını andırıyor. Çatının serbest eğrisi, yapının her iki tarafına eşit olarak dağıtılan ince pilotiler ile dışarıyı gözlemleyebilmek için birçok transparan çerçeve oluşturmuş. 

Nisan 2019'da ilk etabı tamamlanan restoran halka açık durumdadır.

Haber dsigners.net'ten çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Levent Tekten geçen yıl Doğayla bütünlük içerisinde çevreye zarar vermeden doğal dokuyu bozmadan harika bir mekan yaratılmış. Çok farklı bir tasarım.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :