PACO Restoran

Deniz Tekten, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi / 03 Aralık 2019
Tasarımı Pure's Design'a ait olan PACO Restoran'da farklı geometrilerin üst üste getirilmesiyle oluşturulan mekansal kompozisyonlar ile ziyaretçilerin özgün, ferah ve yavaş yaşamı deneyimlere şansı yakalamaları hedeflenmiş.

Fotoğraflar: Xiaokai Zhang

Çin'de yer alan Pure's Design imzalı farklı ülke mutfaklarından örnekler sunan üç katlı PACO’nun birinci katında brunch ve kahve servis edilirken, ikinci katı restoran ve bar olarak hizmet veriyor. Üçüncü kat ise açık bir bahçe olarak tasarlanmış.

Paco Restoran'da üç katı birbirine bağlayan, mekanın merkezine yerleştirilmiş dairesel bir merdiven konumlandırılmış. Merdivenin üstüne yerleştirilen büyük ay şeklindeki aydınlatma ortama loş bir hava katarak, katların aydınlanmasını sağlıyor. Merdiven ve aydınlatma kovası boyunca farklı açılarla oluşturulmuş merdiven kıvrımları baca etkisi yaratarak hava sirkülasyonunun sağlanmasına yardımcı oluyor. 

Binanın özgün yapısı korunarak, farklı malzemelerin kombinasyonu, iç mekan ve dış mekan bağlantıları ve ek olarak alanların üst üste binmesi sağlanmış. Mekanın dinamizmi, parklarda rastlanabilecek doğal görüntülerden esinlenerek tasarlanmış açıklıklar ve duvarlar ile de desteklenmiş. Restoranın genelinde modern bir etki yaratan metal malzemelerin yanında daha samimi ve sıcak bir etki yaratan kırmızı tuğlalar da kullanılmış.

Carlo Scarpa’dan esinlenerek farklı geometrilerin üst üste getirilmesiyle oluşturulan mekansal kompozisyonlar ile kullanıcıların ve ziyaretçilerin restoranda özgün, ferah ve yavaş yaşamı deneyimlere şansı yakalamaları hedeflenmiş. Bunun yanında restoranda farklı etkileşimlerle uyumlu birliktelikler yaratan işlevler, müşterilere özel bir mekan deneyimleme fırsatı sağlamış.

 

Bu haber, arcdaily'den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :