Adidas’ın Arena Ofisleri

Deniz Tekten, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi / 11 Kasım 2019
Adidas merkezinde Behnisch Architekten tarafından tasarlanan ofis ve karşılama yapısı, markaya mimari açıdan nitelik katmanın yanısıra mekanda insanlara geleneksel bir yapıyı hatırlatacak hiçbir şey bulundurmamak üzerine uygulanmış.

Fotoğraflar / Çizim: David Matthiessen / Behnisch Architekten

Almanya'nın Herzogenaurach kentindeki Adidas merkezinde spor salonunu andıran ofis ve karşılama yapısı Behnisch Architekten tarafından tamamladı. World of Sports Arena (Spor Dünyası Arenası) adını alan 52.000 metrekarelik ofis bloğu, Adidas'ın World of Sports kampüsünün güney girişinde yer alıyor.

Adidas yönetimi, yeni inşa edilen yapının stadyuma benzediğini ve 2.000'den fazla çalışanı için yeterli alan olduğunu belirtiyor. Ancak mimarlık stüdyosunun çıkış noktası daha farklı... Behnisch Architekten ortağı Stefan Rappold, "Yapıyı bir futbol stadyumu olarak tasarlamadık; başka işlevler de içeriyor. Mimari detaylar, mekan göz önünde bulundurularak tasarlandı. Benzersiz ve atmosferik bir oda dizilimi yaratma isteği sonucunda giriş alanı için çok özel bir konsept oluşturduk. İşverenin yeni yapıyı spor tesisleri ile ilişkilendirmiş olması harika, fakat bizim ilk niyetimiz bu değildi” diyor.

Üç kat ofis alanı içeren bina, 67 adet düzensiz yerleştirilmiş çelik destek ile yerden yükseltilmiş. Rappold buradaki asıl amacın, insanlara geleneksel bir yapıyı hatırlatacak hiçbir şey bulundurmamak, kat ve pencere sayısının ve cephe detaylarının tanımlanmasının görsel profili geri planda tutarak imkansız kılınması olduğunu belirtiyor. Düzenli biçimde tasarlanmış ofisler, binanın stadyumu anımsatan tasarımına katkıda bulunan ve gölge sağlayan, tekrarlayan çelik güneşliklerle kaplanmış.

Rappold, cephenin özgün biçimsel niteliklerinin, Adidas markasına mimari açıdan karakter ve nitelik katan bir sembol olacağını, buna rağmen, cephe tasarımının gelişiminin temel olarak fonksiyonel parametreler doğrultusunda oluşturulduğunu; sabit bir gölge kaynağı olarak, her cephenin kendi yönüne ve güneşin konumuna göre ayrı ayrı planlandığını söylüyor.

Binanın zemin katında bulunan ana girişi, anıtsal bir hava veren merdivenlerle büyük bir atriyuma doğru açılıyor. Zemin katın geri kalanında ise; restoran, toplantı salonları ve konferans salonları bulunuyor.

 

Haber dezeen'den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :