Ofis Tasarımında Yaratıcı ‘İleri Dönüşüm’

Tuba Tellioğlu Şeren / 09 Şubat 2017
Hintli mimarlık firması Design Work Group, estetikten ödün vermeden projenin kısıtlı bütçesine sadık kalmak için, araba lastiğinden eski cd’lere kadar ıskartaya çıkmış birçok malzemeyi yaratıcı bir biçimde yeniden işlevlendirerek yazılım firması Peacock Technology’nin iç mekan tasarımında kullanmış.

Küçük bütçelerle çalışmak zordur ama bir yandan da insanı daha yaratıcı kılar. Hintli mimarlık firması Design Work Group, eski bir binayı yazılım firması Peacock Technology için yeni bir ofise dönüştürürken ıskartaya çıkmış malzemelerden yepyeni mobilyalar üreterek yaratıcılığını zorlamış.

Gujarat’ın Surat şehrinde yer alan Peacock Technology’nin yeni ofisi, ileri dönüşüm malzemeleriyle hem iş hem de eğlence için son derece davetkar mekanlar yaratılabileceğinin en iyi örneği. Bir liman şehri olan Surat’ta, çoğu parçası yakın bölgelerdeki hurda depolarında satılan birçok harabe ev bulunuyor. DWG mimarları da bu hurda parçalarından yararlanarak kısıtlı bütçe zorluğunu yenme yoluna gitmişler. “Bu sorunu aşmak için şehrin mimarisini iç mekan tasarımına yansıtmanın en iyi yol olacağını düşündük”diyor mimarlar.  

Hurda deposundan bulunan kağıt boru, ahşap parça, araba lastiği, cam şişe, tesisat borusu gibi daha birçok malzeme yazılım firmasının klavye ve CD gibi atık ürünleriyle bir araya getirilmiş. Mimarlar; eski malzemelerden yeni mobilyalar üretmek üzere sanat okulu öğrencileriyle iş birliği yapmış. Bu ortak çalışma sonucunda ortaya, eski varillerden ya da araba lastiklerinden yapılmış oturma birimleri, CD’lerden oluşturulmuş bir masa tablası, eski bir tırabzandan yaratılmış sekreter masası gibi renkli ve eğlenceli yeni ürünler çıkmış.  

Kaynak, Inhabitat


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :