Verimli Ofislerin Anahtarı: Hareket Temelli Çalışma Sistemi

mimarizm.com / 16 Eylül 2016
İşverenlerinin yeni çalışma mekanı ile ilgili ihtiyaçlarına 360 derece hizmet anlayışıyla cevap veren Bigg, 'Hareket Temelli Çalışma' sistemiyle çalışanlar için daha esnek ve iyi bir iş-hayat dengesi, daha mutlu bir ofis yaşamı, işverenler için de daha ekonomik ve karbon ayak izi düşük çalışma ortamları kurguluyor.

ING Bank Türkiye Genel Müdürlük

Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre’nin ofis mekanları özelinde anahtar teslim çözümler sunmak üzere kurduğu, disiplinler arası bir platform olan Bigg, yeni nesil ofis tasarımlarına 'Hareket Temelli Çalışma Sistemi'ni entegre ederek, çalışanların daha mutlu ve verimli olduğu ofis mekanları yaratıyor.

ING Bank Türkiye Genel MüdürlüğüING Bank Türkiye Genel Müdürlük

Deloitte Türkiye Genel MerkeziDeloitte Türkiye Genel Merkezi​

Hareket Temelli Çalışma nedir?

Hareket Temelli Çalışma özetle, çalışanlara nasıl, ne zaman ve nerede çalışacaklarına dair seçenekler sunan bir sistem anlamına geliyor. Her ofisin farklı kurgu ve anlayışta olduğunun bilinciyle hareket eden Bigg, her firmaya sektörü ve çalışma biçimiyle paralel olarak kendine özgü çalışma çözümleri sunuyor ve çalışanlarla tasarım öncesinde workshop’lar yaparak sürece her kesimi dahil ediyor. Bütün bu analizlerin sonucunda Bigg’in sunduğu en yenilikçi çözümlerden biri olan Hareket Temelli Çalışma Sistemi, işverenin seçimine bağlı olarak çalışanlar için ofis içerisinde daha esnek, sosyal ve hareketli bir çalışma düzeni sağlıyor.

Deloitte Türkiye Genel Müdürlük, KitchenetteDeloitte Türkiye Genel Müdürlük / Kitchenette

Deloitte Türkiye Genel Müdürlük, sessiz alanlarDeloitte Türkiye Genel Müdürlük / Sessiz alanlar

Hareket Temelli Çalışma Sistemi ile ofiste akla gelebilecek her mekanda gerekli altyapı kurulumunun sağlanması ve bütün tasarımın bu senaryo ile biçimlendirilmesi sayesinde çalışanlara özgür çalışma ortamları sunulmuş oluyor. Böylelikle kendilerini masa başında çalışmaya şartlandırılmış gibi hisseden çalışanlara kıyasla esnek bir çalışma düzenine sahip olan çalışanlar, çok daha kaliteli ve verimli işler çıkarıyor. İşveren açısından doğrudan ne kadar az masa o kadar az gider anlamına gelen Hareket Temelli Çalışma Sistemi, çalışanlar içinse daha fazla esneklik, daha iyi bir iş-hayat dengesi, daha mutlu çalışma hayatı ve daha az hastalıkla kaybedilen zaman anlamına geliyor.

Ofis mekanında %45’lik küçülme, giderlerde %24’lük düşüş sağlıyor

İşverenlerin Hareket Temelli Çalışma Sistemi'ne geçmeleri; daha düşük karbon ayak izi, daha düşük elektrik faturası, çalışanlarla ilgili değişim giderlerinde, seyahat giderlerinde, iş yeri giderlerinde, servis giderlerinde ve bakım giderlerinde azalma anlamına gelirken, IT bağlamında daha az kablolama ve bağlantı giderlerinde azalma, daha az sayıda yazıcı ve kağıt kullanımı gibi konuları da doğrudan etkiliyor.

Deloitte Türkiye Genel MüdürlükDeloitte Türkiye Genel Müdürlük

Hollandalı sigorta şirketi Interpolis’in yaptığı bir araştırmaya göre, ofis mekanlarında %45’lik küçülmeyle beraber ofis giderlerinde de %24’lük bir düşüş yaşanıyor. Servis ve ofis malzemelerindeki düşüşle birlikte ise doğrudan şirketin karbon ayak izi azalıyor. Yazılım şirketi Autodesk’in, İngiltere’deki Hareket Temelli Çalışma ortamına sahip merkezinin, tasarımı sayesinde yılda yarım milyon dolar tasarruf ettiğini açıklamış olması da bunun en iyi örneklerinden biri.

Daha sağlıklı ve verimli ofisler için çalışma kültürü çözümleri...

Bugüne kadar ING Bank Türkiye, Şişecam, Deloitte Türkiye, Roche Türkiye, Burgan Bank Türkiye, Tosyalı Holding, Inteltek, Altınbaş Holding, Kulüpler Birliği gibi yerel ve uluslararası ölçekteki önemli firmalar için 'çalışma kültürü çözümleri' üreten Bigg, masalarına bağlı olmadan çalışanların ofis ortamında daha rahat hareket ettiğini, ekiple daha iyi iletişim ve işbirliği içerisine girdiklerini savunuyor. Bu bağlamda belirli görev ve işler için sessiz çalışma ortamları gibi özel ortamlar üretilmesiyle, çalışanlar daha iyi odaklanabiliyor ve ortaya çok daha verimli sonuçlar çıkıyor. Bu yeni stratejiyle kurgulanan mekanlarda çalışanların gün içerisinde hareket kabiliyetlerinin artması ile, uzun saatler süresince oturmaktan kaynaklanan rahatsızlıklardan korunmaları ve daha sağlıklı bir çalışma hayatına kavuşmaları da mümkün oluyor. 

'Shared desk' uygulaması ile ofisteki masa sisteminin belirli bir sahibi olmadan çalışanların bütün masaları paylaşımlı olarak kullanabilecekleri bir sistemi tercih eden Bigg, hareket halindeyken çalışanların nelere ihtiyaçları olabileceğini de onlarla yaptığı görüşmeler ve workshop’lar ile analiz ediyor. 

ING Bank Türkiye Genel MüdürlükING Türkiye Genek Müdürlük

“​Bir tek masanın mı, tüm ofisin mi size ait olmasını tercih ederdiniz?”

Hareket Temelli Çalışma Sistemi’nin beraberinde gelen “Kimsenin belirli bir yerinin olmadığı çalışma ortamları, aidiyet kavramı ile çelişmiyor mu?” sorusuna ise Gürhan Bakırküre'nin verdiği yanıt şöyle: “Davetli konuşmacı olarak yer aldığım bir seminer ve sonrasındaki açık oturumda İtalyan bir meslektaşım bana, 'Hem aidiyet duygusunun öneminden bahsediyorsun hem de taban tabana zıt bir kavram olan kişisellikten uzak, 'shared desk' gibi sistemleri savunuyorsun, kendinle çelişmiyor musun?' diye bir soru yöneltti. Ben de bu kavramlara bir de zıt bir yönden bakalım dedim. Siz Y kuşağına bir masa tahsis ettiğinizde, kendisini oraya sıkışmış, bir yerde kısıtlanmış olarak görür. Halbuki, 'Bu ofisteki tüm masalar senin, istediğin yere oturabilirsin, rahat ettiğin yerde çalışabilirsin' denmesinin bu kuşak üzerindeki etkisi bambaşka olacaktır. Bir tek masanın size ait olması ya da tüm ofisin size ait olması, hangisini tercih ederdiniz?”

Gürhan BakırküreBigg kurucusu Gürhan Bakırküre

İş yapmanın ofiste geçirilen saatlerle değil, performansla doğru orantılı olduğunu savunan Bakırküre, bu sistemin Y kuşağının aktif bir şekilde yer aldığı ofis hayatına entegrasyonu konusunda "Üzücü bir şekilde birçok ofis aslında sadece iki aktivite için tasarlanmıştır: Bir masada oturmak ve toplantı yapmak. Hareket temelli çalışma ortamları ile sektörünüzün gerektirdiği birçok farklı işin farklı ortamlarda yapılmasını sağlayarak, daha geniş bir iş yelpazesinde verimi artırabiliyoruz. Öte yandan yeni yetenekler çoğunlukla esnek ve yaratıcı çalışma yöntemlerini tercih ediyor ve Hareket Temelli Çalışma Sistemi de tamamen esneklik ve çalışma ortamını seçebilmekle ilgili." diyor.

Çalışma zamanını ve yerini belirleyebilmek verimi artırıyor

Çalışma yeri ve zamanını seçebilmenin, çalışanların kendilerine olan güvenlerini beslediğini savunan Bigg’e göre, kendilerine gösterilen bu güvenden ötürü çalışanlar iş yerlerine daha fazla bağlılık geliştiriyor. Hareket Temelli Çalışma Sistemi'ne geçen şirketlerin ortalama %59’unun, atılan ilk adımlardan biri olarak ‘çalışanların kendi ofis saatlerini belirlemeleri’ni tercih ettiklerini vurgulayan Gürhan Bakırküre, özellikle büyük şehirlerde çalışanların, iş yerleri ve evleri arasında trafikte harcadıkları zamanın çalışan motivasyonunu, verimini ve iş-hayat dengesini olumsuz etkilediğini, Hareket Temelli Çalışma Sistemi ile trafikte harcanan zaman geri kazanılırken, bu sayede çalışanların düşünmek, yaratmak ve üretmek için daha fazla süreye sahip olacağını dile getiriyor. 

Roche Türkiye Genel Müdürlük

Roche Türkiye Genel MüdürlükRoche Türkiye Genel Müdürlük

"Günümüzde oturmak, yeni sigara içme biçimi"

Microsoft’un Hollanda’daki ofislerine Hareket Temelli Çalışma’yı entegre ettikten sonra her çalışanın iş yerine geliş gidiş için haftada ortalama 6 saat daha az zaman harcadığını ve bunun iş hayatlarına olumlu olarak yansıdığını belirten Bakırküre, "Hareket Temelli Çalışma’yı kendi işinize entegre etmek büyük bir kültürel değişim demek olabilir; ancak Nloder Merchan’ın da belirttiği gibi; 'Günümüzde oturmak, yeni sigara içme biçimi'. İnsanlar günde ortalama 9.3 saatlerini oturarak geçirirken, 7.7 saatten fazlasını uyuyarak geçiriyor. Bu da en az sigara kadar tehlikeli ve şeker, kanser, kalp rahatsızlıkları gibi pek çok önemli hastalığa davetiye çıkarıyor. Hareket Temelli Çalışma Sistemi ise mekanda hareketi teşvik ederken, bireylerin daha sağlıklı bir yaşam sürmesinin de önünü açıyor” diye ekliyor.

ING Bank Türkiye Genel Müdürlüğü

ING Bank Türkiye Genel MüdürlüğüING Bank Türkiye Genel Müdürlük

Hareket Temelli Çalışma'ya geçişte cevaplanması gereken sorular

Bütün bu karmaşık ve zor aşamaları işvenleri için kolaylaştıran, doğru bir şekilde planlayan ve çalışma mekanlarının verimli kullanılıp kullanılmadığından emin olmayan ofislere ücretsiz analizler yapan Bigg’in kurucusu Gürhan Bakırküre, Hareket Temelli Çalışma'ya geçiş aşamasında öncelikle atılacak adımları ve cevaplanması gereken soruları şöyle sıralıyor:

“Keşfedin! Çalışma mekanlarınıza Hareket Temelli Çalışma’yı entegre etmeye karar verdiğinizde konu ile ilgili hem kendi işinizle hem de örnek durumlarla ilgili bilgi toplayın, başka projeleri inceleyin, keşfe çıkın… Tüm bunlar sizin ne istediğinizi kafanızda şekillendirmenizi ve net olmanızı sağlayacak. İşinizin şu anki işleyişi nasıl? Ofis kurgusu işinizi destekler nitelikte mi? Çalışma mekanları nasıl kullanılıyor? Hangi mekanlar daha az ya da çok kullanılıyor? Çalışanlarınız orada neyi seviyor, neyi sevmiyor? Bu değişimi kaldıracak teknolojiye sahip misiniz? Mevcut teknolojiniz size esneklik ve verimli çalışma ortamı sağlıyor mu? Nasıl çalışanlara sahipsiniz? Kendi organizasyonunuzun hedefi ne? Keşfe bu sorulara cevap vererek başlayabilirsiniz."

Deloitte Türkiye Genel MüdürlükDeloitte Türkiye Genel Müdürlük


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :